Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir? Sosyal Medya Reklamcılığı Ne İşe Yarar?

Sosyal medya reklam türleri ile dijital pazarlamanın gücünü çok daha verimli bir kazanç yoluna çevirin! İşte en çok tercih edilen ve kazandıran sosyal medya reklam türleri!

Sosyal medya reklam türleri ile klasik pazarlama anlayışının dışına çıkılarak çok daha geniş çevrelere marka ve hizmet tanıtımı yapılabilmektedir.

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

 

Klasik pazarlama anlayışında ürün, hizmet ya da markayı tanıtarak iş hacmini genişletmek sadece var olan çevreden ibarettir. Satış ve pazarlama gücünü arttırmanın yolu geniş bir çevre edinmek ya da birebir ilişkileri geliştirmektir.

Oysa sosyal medya reklamcılığı klasik pazarlamanın tüm tabularını yıkmıştır. Sadece sahip olunan çevre değil Türkiye’nin dört bir yanında hatta dünyanın çeşitli noktalarından takipçi edinerek güçlü bir tanınma oranına sahip olunmaktadır.

Sosyal medyada reklam yapmak teknoloji çağının özellikle kurumsal alanda sunduğu en büyük kolaylıktır. Bu sebeple sosyal medya ajansları kurularak çeşitli hizmet paketleri sunulmuştur.

Peki sosyal medyada etkili reklam nasıl verilir? En çok tercih edilen sosyal medya reklam türleri nelerdir?

En Çok Tercih Edilen Sosyal Medya Reklam Türleri Sıralaması

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Sosyal medya reklam türleri içerisinde en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları;

1- İnstagram

2- Twitter

3- Tiktok

4- Facebook

5- Youtube

6- Linkedn

7- Snapchat şeklindedir.

Sosyal Medya Reklam Türleri Rehberi

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Sosyal medya ve reklam türleri hitap ettiği kesim ve reklamı yapılacak konuya göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle her hizmet ya da ürün için öne çıkan sosyal medya mecrası farklıdır.

En başarılı sosyal medya reklam örnekleri temelinde doğru kanalla doğru kitleye hitap etmek gibi bir detay vardır.

Sosyal medya reklam verme konusunda en çok kullanılan reklam türleri listesi bu konuda kafası karışanlar ve sosyal medyada reklam nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar için en iyi bir rehber olacaktır…

1- İnstagram Reklamları

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Son yılların en yaygın sosyal medya aracı olan instagram özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra reklam ve pazarlama konusunda ciddi bir platforma dönüştü.

Özellikle kampanya ve çekilişler noktasında çok aktif çalışmalar yürütülen instagram sosyal medya kullanıcılarının gözdesi durumunda!

Bu yüzden özellikle aktif satış hedefleyen ve sosyal medya kullanıcılarından ciddi takip almak isteyenlerin mutlaka tercih ettikleri bir sosyal medya ağıdır.

İnstagram mağazası açarak online ürün satışı yapabilir, aktif görsel ve hikaye paylaşımları ile sınırsız reklam çalışması yapabilir ve bunu oldukça düşük bir maliyete dönüştürme imkanı sunar.

Özellikle marka ve ürün tanıtımı konusunda kampanyalara dair story oluşturmak yeni takipçi kazanmak çok aktif bir süreç halinde ilerler.

2- Facebook Reklamları

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Facebook sosyal medya reklam türleri içerisinde satış pazarlama ve reklam konusunda en aktif zemine sahiptir. Burada ürün ve hizmet satışı yanı sıra marka tanıtımı da çok rahat şekilde yapılabilmektedir.

Kurumsal firma ya da markaların da facebook mağaza yolu ile kurumsal bir online satış mağazası kurması olayı çok daha profesyonel bir boyuta taşımaktadır.

Aynı zamanda facebook ile instagramın birleşmesi ile ortak yayın ve paylaşım yapma hakkı işlerin çift sosyal medya ağında ilerlemesi yönü ile çok daha pratikleşmiştir.

Özellikle kampanya ve çekilişlerle ciddi bir takipçi kitlesine ulaşabilmek mümkündür. Aynı zamanda facebook grupları ile aktif bir sosyal ağa da dahil olarak anlık tanıtım kotasının çok üzerine çıkabilme imkanı daima vardır.

3- Tiktok Reklamları

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Z kuşağının gözdesi tiktok da sosyal medya reklam türleri arasında en başarılı sosyal medya ağları arasındadır. Özellikle ürün tanıtımı konusunda gençlere hitap etmek ve bu kesimden bir reklam geliri kazanmak için tiktok oldukça başarılı bir seçim olacaktır.

Ürün, hizmet ya da markayı tanıtır hareketli bir tiktok videosu sosyal medya reklamcılığı konusunda bir anda zirve olmaya adaydır.

4- Twitter Reklamları

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Twitter satış pazarlama noktasında çok sık kullanılmasa da aktif kullanılan dijital pazarlama yönü de yok değildir.

Twitter da sosyal medya reklam filmi ile marka ya da ürün tanıtımı yapmak da aktif sosyal medya reklam türleri arasında başarılı sayılmaktadır.

5- Youtube Reklamları

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Sosyal mecra reklam ve medya hizmetleri kapsamında youtube da ciddi bir reklam yönetimi kanalıdır.

Marka tanıtımı, ürün tanıtımı ya da hizmet tanıtımları için youtube da yayınlanan bir reklam filmi çok kısa sürede milyonlara ulaşarak en çok izlenenler sırasında yerini alabilir.

6- Linkedn Reklamları

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Kurumsal firmaların reklam yönetimi çalışmalarında en aktif olunan bir diğer sosyal medya kanalı Linkedn dir. Burası daha çok firmaların çalışmaları ve projeleri konusunda bilgi aktaran, personellerinin ve firmalarının sundukları hizmeti ön plana çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği bir sosyal medya mecrasıdır.

Ünlü markaların, yönetim ve personel departmanlarındaki kaliteyi ön plana çıkarmak için yapılacak reklam çalışmalarında oldukça etkindir.

7- Snapchat Reklamları

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Snapchat genç nesile hitap etmek isteyen firmaların reklamlarının başarılı olduğu bir sosyal medya ağıdır.

Sosyal medya reklam türleri içerisinde özellikle marka bilinirliliği konusunda ön plana çıkmak isteyenlerin ve yeni nesil kullanıcılara hitap etmek isteyenler için mükemmel seçimdir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Sosyal medya reklamcılığı, dijital pazarlamanın insanların günlük yaşamda en çok kullandıkları sosyal medya platformları aracılığı ile markalar ile kullanıcıların buluşmasını sağlayan bir çalışmadır.

Kurumsal firmalar başta olmak üzere, markaların ve hizmet sunucularının çok daha geniş kitleye tanıtım reklamı yapması sosyal medya uygulamaları ile mümkündür.

Sosyal Medyanın Reklam Gücü

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir
Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Sosyal medya kullanıcıları sayı bakımından klasik bir mağazanın ya da ofisin hitap edeceği insan sayısından çok çok daha fazlasıdır. Bu sayı marka ya da ürünün tanıtılmasında aynı oranda ön plana çıkmaktadır.

Özellikle genç yaştaki sosyal medya kullanıcılarının adeta sosyal medya akımları ile bir anda olayların seyrinin değişebildiğini görmek mümkünken, yine bu takipçi kitlesinin bir beğenisini alarak bir anda ürün ya da hizmet reklamında patlama yaşamak %100 e yakın bir olasılık sunmaktadır.

Sosyal medyada reklam verme aslında sosyal medya kullanıcılarının etkileşim gücünden yararlanmak amacı güder. Çok hızlı bir etkileşim söz konusu olduğu için reklam amacına çok daha kısa sürede ulaşır.

Sosyal Medya ve Reklam İlişkisi

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Sosyal medya reklam türleri içerisinde hangisini seçerseniz seçin doğru yerde doğru kitleye hitap etmeniz halinde reklam çalışmanız başarı ile sonuçlanacaktır.

Sosyal medya reklamlarında temel amaç kullanıcı yorumlarına dayalıdır. Daha çok tavsiyeler şeklinde gelişen bir paylaşım serisi söz konusudur.

Sosyal Medya Reklam Türleri ve Sosyal Medyada Etkili Reklam

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir

Sosyal medya reklam türleri içinde etkin bir reklam çalışması için sosyal medya reklam videoları ön plana çıkmaktadır.

Daha çok sosyal medya fenomenlerinin üstlendiği bu görevde artık reklamcılık fenomenlik ya da influencer lık şeklinde adlandırılır olmuştur.

En büyük markalar dahi ürün ya da kampanya tanıtımlarında ünlü fenomenlerin hesaplarında bir sponsor video ile dikkatleri üzerlerine çekebilmektedirler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.