HomeBlogSEOSemrush Nedir, Semrush Ne İşe Yarar? (2021 Dev Rehber)

Semrush Nedir, Semrush Ne İşe Yarar? (2021 Dev Rehber)

Merak edilen tüm yönleriyle birlikte Semrush nedir konusunu sizler için ayrıntılı olarak inceliyoruz. Semrush, bilindiği üzere ilk olarak 2008 yılında kullanıma sunulmuştur. Domain ve anahtar kelime analiz aracı olarak da lanse edilen Semrush, kısa süre içerisinde popüler hale gelerek dünya geneline yayılmıştır.

Özellikleriyle ön plana çıkan SEO aracı, aynı zamanda Türkçe dil desteğine de sahiptir. Türkçe dil desteğinin yanı sıra uygulama içerisinde birçok farklı dil seçeneği de bulunmaktadır. Peki, Semrush nedir, Semrush ne işe yarar, Semrush fiyatı ne kadardır? İşte, merak edilen ve sık sık araştırılan bu soruların en kapsamlı yanıtları…

Semrush Nedir?

flatinium-semrush-nedir

Semrush nedir, merak ediyor musunuz? Cevabınız evet ise bu kapsamlı yazımız tam size göre. Semrush, 2008 yılında kullanıma sunulan özel bir SEO analiz aracıdır. Kullanıcılar, bu analiz aracını kullanarak anahtar kelime analizi yapabilmekte ve rakip siteleri inceleyebilmektedir.

Son derece gelişmiş özelliklere sahip olan bu analiz aracı sayesinde son derece kaliteli içerikler hazırlayabilir ve Google arama motorunda üst sıralara çıkabilirsiniz. Peki, Semrush ne işe yarar? İşte, popüler SEO analiz aracı ile yapabilecekleriniz.

Semrush Ne İşe Yarar?

flatinium-semrush-ne-ise-yarar-2

SEO analiz aracı olan Semrush’ ın ne işe yaradığını merak ediyorsanız, aşağıda bulunan maddeleri okuyabilir ve Semrush hakkında birtakım önemli bilgilere erişebilirsiniz.

 • Semrush kullanıcıları, sadece tek bir tıklama ile anahtar kelime analizi yapabilmekte ve yardımcı kelimelere ulaşabilmektedir.
 • Kullanıcılar, var olan özelliği kullanarak detaylı rakip analizi yapabilmektedir.
 • Popüler SEO analiz aracı sayesinde tıklanma oranlarını görebilir ve bu kelimelerin maliyetleri hakkında ön bilgilere erişebilirsiniz.
 • SEO analiz aracında bulunan özelliği kullanarak en fazla ziyaret alan sayfaları görebilir ve ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.
 • Tüm bu bilgilere ek olarak ayrıntılı SEO analizi yapabilir ve sonuçlarını PDF dosyası olarak alabilirsiniz.

Dev Semrush Rehberi

flatinium-dev-semrush-rehberi

Semrush nedir konusuyla ilgili ön bilgileri sizlere sunduk. Dilerseniz, şimdi gelin birlikte bu analiz aracını biraz daha yakından birlikte inceleyelim.

1.     Semrush Anahtar Kelime Analizi Yapılır?

Semrush anahtar kelime analizi yapabilmek için öncelikli olarak hesabınıza giriş yapmalısınız. Hesabınıza giriş yapıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. Dilerseniz ekranın hemen üst kısmında bulunan kutucuğa anahtar kelime yazabilir, dilerseniz sol tarafta bulunan “Keyword Magic Tool” seçeneğine tıklayarak anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.

flatinium-semrush-anahtar-kelime-analizi-nasil-yapilir

Örnek bir alıştırma için arama kutucuğuna “SEO Uyumlu Makale” kelimelerini yazabilirsiniz. Söz konusu kelimeleri yazdıktan sonra aşağıda yer alan görsel de olduğu gibi anahtar kelime önerileri karşınıza gelecektir. Bu önerilerde size en uygun olan öneriyi seçebilir ve o kelimelerin yardımcılarına ulaşabilirsiniz.

flatinium-semrush-anahtar-kelime-analizi-nasil-yapilir-2

Tüm bu bilgilere ek olarak ayrıca, seçtiğiniz önerinin tıklanma ve maliyet oranlarını da görebilirsiniz.

2.     Semrush Alan Adı Analizi Nasıl Yapılır?

flatinium-semrush-alan-adi-analizi-nasil-yapilir

Semrush nedir sorusuna ek olarak Semrush alan adı analizi de merak edilen konuların başında gelmektedir. Alan analizi yapabilmek için ekranın hemen sol tarafından bulunan “Alan Adı Genel Bakışı”seçeneğine tıklayınız.

Tıklama işlemini gerçekleştirdikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekrana, analiz yapmak istediğiniz alan adını giriniz ve hemen ardından ara tuşuna basınız.

flatinium-semrush-alan-adi-analizi-nasil-yapilir-2

Ara tuşuna bastıktan sonra aşağıda gibi analiz ekranı karşınıza gelecektir. Bu analiz ekranında alan adının trafiğini görebilir, sitenin otoriter puanına erişebilir, anahtar kelime sıralamasını öğrenebilir ve rakipleriniz hakkında ki ayrıntılı bilgileri görebilirsiniz.

flatinium-alan-adi-analizi-nasil-yapilir-3

3.     Semrush Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

flatinium-semrush-rakip-analizi-nasil-yapilir

Semrush rakip analizi yapabilmek için sol menüde bulunan “Trafik Analizi” seçeneğine tıklayınız. Hemen ardından yukarıda ki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. Bu ekrana, rakibinizin alan adını yazınız ve arama tuşuna basınız. Arama tuşuna bastıktan sonra tüm bilgiler karşınıza gelecektir.

4.     Semrush Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

flatinium-semrush-backlink-analizi-nasil-yapilir

Semrush Backlink analizi için sol tarafta bulunan “Backlink Analizi” seçeneğine tıklayınız. Söz konusu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir arayüz seçeneği gelecektir. Bu arayüz seçeneğine alan adınızı giriniz ve hemen ardından “Analiz Et” butonuna basınız.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra kaliteli Backlink önerileri karşınıza gelecektir. Ayrıca, yine bu menü altında rakiplerinizin Backlink analizini görebilir ve PR stratejileri hakkında kapsamlı bilgilere erişebilirsiniz. Tüm bu bilgilere ek olarak yine sol menüde bulunan “Toplu Analiz” seçeneğine basabilir ve aşağıda ki arayüz ile karşılaşabilirsiniz.

flatinium-semrush-backlink-analizi-nasil-yapilir-2

Karşılaşacağınız bu arayüz de rakiplerinizin alan adlarını ekrana yazabilir ve toplu şekilde analiz işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

5.     Semrush Site Denetimi Nasıl Yapılır?

Semrush nedir sorusunun yanı sıra Semrush site denetiminin nasıl yapılacağı da oldukça fazla merak ediliyor. Semrush üzerinden analiz yapabilmek için öncelikli olarak sol menüde bulunan “Site Denetimi” alanına tıklayınız. Site denetimi seçeneğine tıkladıktan sonra aşağıda ki gibi bir arayüz seçeneğiyle karşılaşacaksınız. Bu arayüz seçeneğin de yer alan arama kutucuğuna analiz yapmak istediğiniz sitenin alan adını giriniz ve hemen ardından “Denetimi Başlat” butonuna basınız.

flatinium-semrush-site-denetimi-nasil-yapilir

Denetimi başlat butonuna bastıktan sonra yükleme hızı, meta etiketler, içerik sorunları, iç linkleme, AMP uygunluğu, sık görülen CSS hataları ve  güvenlik protokolleri gibi ek bilgilere ulaşabileceksiniz.

6.     Semrush Local SEO Analizi Nasıl Yapılır?

flatinium-local-seo-analizi-nasil-yapilir

Semrush kullanıcıları, panellerinde bulunan bir özellik sayesinde Local SEO analizi yapabilmektedir. Local SEO analiz işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak SOL menüde bulunan Local SEO seçeneğine tıklamalısınız.

Ardından, Local SEO analizi için site denetimi yapabilir ve pozisyon takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu bilgilere ek olarak analizlerinizi de PDF dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilir ve hemen incelemeye başlayabilirsiniz.

7.     Semrush Reklam Analizi Nasıl Yapılır?

flatinium-semrush-reklam-analizi-nasil-yapilir

Semrush nedir konusuna ek olarak, Semrush reklam analizi nasıl yapılır konusunu da sizler için inceliyoruz. Semrush hesabınızdan reklam analizi yapabilmek için sol menüde bulunan “Reklamcılık”alanına tıklayınız.

Söz konusu alana tıkladıktan sonra karşınıza açılı bir menü gelecektir. Bu menü de reklam araştırması yapabilir, reklam geçmişini görüntüleyebilir, anahtar kelime bazlı araştırmalar yapabilir ve alan adınız ile ilgili çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

8.     Semrush Sosyal Medya Paneli Ne İşe Yarar?

flatinium-semrush-sosyal-medya-paneli-ne-ise-yarar

Semrush sosyal medya paneli sayesinde sosyal medya hesaplarınızı an ve an takip edebilir, istatistiklerini görebilir ve Semrush aracılığıyla paylaşım yapabilirsiniz. Bu özelliklerden yararlanabilmek için ekranın hemen sol tarafında bulunan “Sosyal Medya” panelini kullanabilirsiniz.

9.     Semrush Trafik Analizi Nasıl Yapılır?

flatinium-semrush-trafik-analizi-nasil-yapilir

Semrush trafik analizi yapabilmek için ekranın sol tarafından bulunan “Trends” seçeneğine tıklayabilir ve hemen ardından açılacak olan menüde ki “Trafik Analizi” sekmesini seçebilirsiniz. Söz konusu seçeneği seçtikten sonra yukarıda ki gibi bir ekran karşınıza gelecektir.

Bu ekranda rakibinizin alan adını ekrana yazınız ve “Ara” tuşuna basarak işlemi tamamlayınız. Ara tuşuna bastıktan sonra rakiplerinizin trafik bilgilerine, oturum açma sürelerine, alt alan adlarına ve sayfaları ile ilgili bilgilerine erişebilirsiniz.

10.  Semrush Anahtar Kelime Boşluğu (Keyword Gap) Nedir?

flatinium-semrush-anahtar-kelime-boslugu-nedir

Keyword Gap bilinen bir diğer adıyla anahtar kelime boşluğu, potansiyel organik kullanıcılara ulaşmanızı sağlayan özel bir bölümdür. Kullanıcılar, bu bölümü kullanarak ayrıca domain kıyaslaması da yapabilmektedir.

Semrush Raporu Nedir?

flatinium-semrush-raporu-nedir

Semrush nedir sorusuna ek olarak Semrush Raporu da merak edilen konuların başında geliyor. Semrush kullanıcıları, bilindiği üzere site analizleri yapabiliyor. Yaptıkları bu analizleri ise detaylı bir şekilde rapor haline getirebiliyor ve bilgisayarlarına indirebiliyor.

Semrush Paketleri Nelerdir?

flatinium-semrush-paketleri-neler

Semrush paketleri Pro, Guru ve Business olmak üzere 3 farklı seçeneğe ayrılmıştır. Ayrıca, her paketin kendine ait özellikleri de mevcuttur. İşte, bilinmesi gereken tüm yönleriyle Semrush paketleri

1.     Semrush Pro Nedir?

Semrush Pro, söz konusu SEO analiz aracının başlangıç paketidir. Dilerseniz, başlangıç paketinin öne çıkan özelliklerini gelin birlikte inceleyelim.

 • Pro hesap kullanıcıları, aynı anda 5 farklı proje oluşturabilmektedir.
 • Kullanıcılar, Pro hesabın özelliğinden yararlanarak günde 500 anahtar kelime takibi yapabilmektedir.
 • Pro hesap kullanıcıları, diğer hesaplarda olduğu gibi anahtar kelime, Backlink ve rakip site analizleri gerçekleştirebilmektedir.
 • Kullanıcılar, tek bir tıklama ile mobil sıralamaya erişebilmektedir.
 • Bu paketin aylık sayfa tarama limiti ise 100.000 olarak açıklanmıştır.

2.     Semrush Guru Nedir?

Semrush Guru, popüler SEO analiz aracına ait olan ücretli bir pakettir. Kullanıcılar, bu paketi satın alarak aşağıda bulunan özelliklerden kolaylıkla yararlanabilmektedir. İşte, Guru paketinin sunduğu o muhteşem özellikler…

 • Kullanıcılar, Guru paketi sayesinde 15 farklı proje oluşturabilmektedir.
 • Semrush Guru paketine sahip olan kişiler, günlük 1500 tane anahtar kelime takibi yapabilmektedir.
 • Kullanıcılar anahtar kelime analizi, alan adı analizi ve Backlink analizi gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir.
 • Semrush hesabı olan kişiler, ortalama 300.000 sayfalık tarama yapabilmektedir.
 • Guru hesabı olan kullanıcılar, mobil sıralamayı da görebilmektedir.
 • Tüm bu özelliklere olarak Guru hesabı olan kullanıcıları, geçmiş verilere de kolaylıkla erişebilmektedir.

3.     Semrush Business Nedir?

Semrush Business, satın alınabilecek en yüksek özellikli pakettir. İşte, Business paketinin özellikleri…

 • Kullanıcılar, Business paketini satın alarak 40 farklı proje oluşturabilmektedir.
 • Business paket sahibi olan kullanıcılar, günlük 5000 anahtar kelime takibi yapabilmektedir.
 • Business paketinde de mobil sıralama özelliği mevcuttur.
 • Kullanıcılar, diğer paketlerde olduğu gibi anahtar kelime, Backlink ve site analizi gibi işlemleri de tek bir tıklama ile yapabilmektedir.
 • Kullanıcılar, SEO aracında bulunan özelliği kullanarak geçmiş verileri de inceleyebilmektedir.
 • Tüm bu bilgilere ek olarak aylık 1.000.000 sayfa tarama özelliği de bu pakette mevcuttur.

Yukarıda Semrush paketleri ile ilgili önce çıkan tüm özellikleri sizlere derledik. Sizlerde, Semrush nediryazımızı okuduktan sonra ilgili SEO aracının paketlerini de inceleyebilirsiniz. Ayrıca, Semrush sitesine giriş yaparak paketlerin diğer özellikleri hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

Semrush Ücretsiz Mi?

flatinium-semrush-ucretsiz-mi

Semrush ücretsiz kullanılabilen bir SEO analiz aracı değildir. Fakat kullanıcılar, tek bir tıklama ile deneme hesabı açabilmekte ve 7 günlük Semrush deneme süresi özelliğinden yararlanabilmektedir. Bu süre içerisinde SEO analiz aracından memnun kalan kullanıcılar, paket satın alarak çalışmalarına devam edebilmektedir.

Semrush Fiyatı Ne Kadar?

flatinium-semrush-fiyati-ne-kadar

Semrush nedir, ne işe yarar sorularına ek olarak Semrush fiyatı da oldukça fazla merak ediliyor. Dilerseniz, popüler SEO analiz aracının güncel paket fiyatlarını gelin birlikte inceleyelim.

 • Semrush Pro Paketi: 119 Dolar Aylık,
 • Semrush Guru Paketi: 229 Dolar Aylık,
 • Semrush Business Paketi: 449 Dolar Aylık.

Yukarıda bulunan fiyatlar, güncel Semrush fiyatlarıdır. Fiyatlar hakkında ayrıntılı bilgi almak ve paket özelliklerinin tamamını görmek için aşağıda bulunan bağlantı seçeneğini kullanabilirsiniz.

Semrush nedir konusunu siz değerli okuyucularımız için özel olarak inceledik. Sizlerde, Semrush nediryazımızı okuyabilir ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Semrush nedir yazımızın içerisinde güncel paket özelliklerini ve fiyatlarını da görüntüleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şirketimiz

Kaynaklar

Takip Et

© 2022 Flatinium Digital Marketing Agency | All Right Reserved.

Ödeme bildirimi yapın.

Gönderdiğiniz bilgiler, banka hesap bilgilerinizle uyuştuğundan emin olun.

genellikle 3 saat içinde ödemenizi onaylarız ve [email protected] adresiyle iletişime geçeriz.