Google TrustRank Nedir? Nasıl Çalışır? TrustRank Değeri Nasıl Yükseltilir?

Google TrustRank basitçe açıklamamız gerekirse web sitelerinin güvenilirlik derecesini belirleyen bir algoritma. Bu algoritma, web sitelerindeki birçok kriteri değerlendirerek sitelere bir güvenilirlik puanı veriyor.

Günümüzde web sitesi sahipleri, sitelerinin kullanıcılar tarafından daha fazla ziyaret edilmesini istiyorlar. Ancak bunu yaparlarken bazı spam teknikleri kullanabiliyorlar. İşte bu gibi durumlarda karşımıza Google TrustRank çıkıyor.

Link analiz tekniği olarak tabir edebileceğimiz bu algoritma, basitçe açıklamamız gerekirse sitenin güvenilirlik derecesini belirliyor. Bu yüzden bir sitenin TrustRank değeri düşük olursa o sitenin arama motoru sonuçlarındaki sıralaması büyük ölçüde etkilenebiliyor.

Google TrustRank Ne İşe Yarar?

flatinium-google-trustrank-nedir-nasil-calisir

Google TrustRank daha önce de belirttiğimiz gibi sitelerin güvenilirlik puanını belirleyen bir algoritma. Bir link analiz tekniği olan TrustRank, arama motoru sıralamalarında önemli bir role sahip. Yahoo ve Standford Üniversitesi tarafından tanımlanan bu algoritma sayesinde, web sitelerinin sıralamada haksız yükselmeleri engellenebiliyor.

Yani spam teknikleriyle yükselmek isteyen web siteleri TrustRank engeline takılıyorlar. İnternet ortamında çok fazla web sitesi olduğu tartışılmaz bir gerçek. Dolayısıyla bu web sitelerinin insan editörler tarafından tek tek kontrol edilmesi neredeyse imkansız.

İşte bu durumda karşımıza Gogle TrustRank çıkıyor. TrustRank sayesinde web siteleri yarı otomatik şekilde kontrol ediliyor. Kontrol sonrasında da web sitelerine bir güvenilirlik puanı veriliyor. Bu güvenilirlik puanı ne kadar yüksek olursa web sitesi için durum o kadar iyi oluyor.

Google TrustRank Nasıl Çalışır?

Google TrustRank algoritması birçok kişi tarafından merak edilebiliyor. Aslında bu algoritmanın çalışma sistemi oldukça basit. İlk olarak editörler birinci derecede en güvenilir siteleri işaretliyorlar. Kök site olarak tabir edebileceğimiz bu sitelerin verdikleri linkler 100 puan değerinde oluyor. Eğer siteniz bu sitelerden link alırsa, sizin göndereceğiniz linklerde 90 puan değerinde oluyor. Yani linkler kök siteden 100 puan değerinde çıkıyor ve daha sonra bu değer gittikçe azalmaya başlıyor.

Sitenin Google TrustRank Değeri Nasıl Yükseltilir?

Özgün İçerikler

İlk olarak yüksek bir Google TrustRank değeri için sitedeki içeriklerin ve resimlerin özgün olması gerektiğini belirtelim. Yani sitenizde kopya içerikler yayınladığınızda, sitenizin TrustRank değeri oldukça düşebiliyor.

SSL Sertifikası

Sitenizin SSL sertifikası olması TrustRank için oldukça önemli bir kriter. Çünkü SSL sertifikası, web sitesinin daha güvenli olmasını sağlayan bir sertifikadır. Bu yüzden doğal olarak bu sertifikayı aldığınızda web sitenizin güvenilirlik derecesi daha da yükselecektir.

Web Site Tasarımı ve Kodlaması

İyi bir Google TrustRank değeri için web sitenizin tasarımı oldukça yenilikçi olmak zorunda. Yani sitenizin tasarımı ne kadar çok yenilikçiyle ve günümüze uyum sağlıyorsa o kadar iyi. Ayrıca sitenizin tasarımı kopya değilse yani özgün bir tasarıma sahipseniz buda sizin için büyük bir avantaj.

Bunun yanı sıra iyi bir TrustRank değeri için sitenin kodlaması ne kadar yenilikçi, özgün ve hatasız olursa o kadar iyi. Ayrıca sitenizdeki link yapısının düzenli bir şekilde yapılması da yine bu değer için oldukça önemli.

Domain Yaşı ve Kiralama Süresi

Domain yaşı ve kiralama süreside Google TrustRank değeri için önemli bir kriter. Çünkü domain yaşı eski olan bir site, yeni sitelere göre daha güvenilir bir seviyede görülüyor. Ayrıca domain kiralama süresi ne kadar uzunsa TrustRank için o kadar iyi. Çünkü domain kiralama süresi uzun olan bir web sitesi arama motorları tarafından daha güvenli olarak görülüyor.

Link Çıkışı (Backlink)

Yazımızda son olarak backlink konusuna değinmek istiyoruz. Sitenizin TrustRank değerinin yüksek olması için güvenilir sitelerden backlink almanız oldukça önemli. Yani güvenilir sitelerden aldığınız her bir link çıkışı, sitenizin Google TrustRank değerini oldukça arttıracaktır.

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.