HomeBlogSEOGoogle Tag Manager Rehberi

Google Tag Manager Rehberi

Google Tag Manager, web siteniz ve mobil uygulamanız üzerinden gelen kullanıcıların istediğiniz hedef davranışları tamamlayıp tamamlamadığını incelemenize olanak tanıyan ücretsiz bir araçtır.  Web sitenize GTM etiketlerini eklediğinizde ziyaretçi davranışları hakkında önemli geri bildirimler alabilirsiniz. Bu araç özellikle e ticaret hizmeti veren web siteleri ve mobil uygulamalarda yeniden pazarlama stratejisini şekillendirmede çok önemlidir.

GTM ile web sitemize ekleyebileceğiniz script ve etiketleri tek bir merkezden yönetebilirsiniz. Yani web sitenize kod ve etiketlerin tamamını tek bir yönetim panelinden ekleyerek yönetebilirsiniz. Bu sayede web siteniz üzerinde etiket karışıklığı da ortadan kalkar.

Google Tag Manager uygulamaları web sitelerinizin yanında Android ve IOS mağazalarında yer alan mobil uygulamalarda da kullanılabilir.  GTM Google Analytics ve Google Ads ile entegre çalışan bir etiket yöneticisidir.  Bu sayede web sitenizle ilgili reklam dönüşümlerini de takip edebilir ve reklam politikanızı optimize edebilirsiniz.

Sizlere bu kılavuzumuzda etiket yöneticisi uzmanı olma ve Google Tag Manager kullanımı hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri vereceğiz.

Google Tag Manager Neden Gereklidir?

Google Tag Manager web sitesi yöneticileri ve web sitesi sahipleri için çok pragmatik bir araçtır.  Web sitenizin etiketlerini yönetmenizde size büyük kolaylıklar sağlar. GTM ile web sitenizin etiket yönetimini hızlı, profesyonel, verimli ve kodlamaya gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Bir web sitesinde veya mobil uygulamada GTM’nin gerekliliğini şu üç maddede açıklayabiliriz;

 • Pratik Etiket Kodlaması: Web sitesi yöneticileri ve web geliştiricileri GTM sayesinde etiketleri manuel olarak kodlamaz. Etiket yönetimi tek bir panelden yönetilir. Bu sayede vaktinizi web sitenizin diğer işlerine harcayabilirsiniz.
 • Doğru Etiket Kullanımı: Bir geliştirici tarafından kodlaması yapılan etiketler her zaman hatalara açıktır. Çok küçük bir harf yanlışı dahi etiketin işlevini yerine getirememesine yol açabilir. Etiket yöneticisi ile hata payı ortadan kalkar.
 • Pazarlama Denetimi: GTM sayesinde web sitenizdeki tüm etiketleri izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Bu sayede pazarlama faaliyetlerinizle ilgili direkt olarak işe yaracak daha fazla etiket oluşturabilirsiniz. Pazarlama stratejilerinizde geri bildirim için etiketleri kolayca üretebilir ve uygulayabilirsiniz.

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager Kurulumu Nasıl Yapılır? 4 Adımda Google Tag Manager Kurulumu

Google Tag Manager kurulumu çok pratik ve basit bir süreci kapsıyor.  Sizler de web siteniz ya da mobil uygulamanız için birkaç dakika içinde GTM kurulumu yapabilirsiniz.

İşte 4 adımda Google Tag Manager kurulumu;

 • İlk olarak tagmanager.google.com adresine giriş yapmanız gerekiyor. Buradan adresinize giriş yaptıktan sonra Google hesabınız ile oturum açma işlemini yapın. Sonrasında GTM hesabı oluşturabilirsiniz.
 • GTM hesabı oluşturma işleminden hemen sonra “Yönetici- Google Etiket Yöneticisini Yükle” adımlarını geçin. Burada eklemeyi düşündüğünüz web sitesi ve mobil uygulamalarınız için profil oluşturursunuz.
 • Karşınıza gelen ekranda size iki tane kod veriliyor. Bu kodlardan birincisini web siteniz üzerinde <head> bölümüne eklemeniz gerekiyor. İkinci kodu ise web sitenizin <body> bölümüne ekliyorsunuz.
 • Daha sonra GTM paneli üzerinden “Yeni Etiket Oluştur” dediğinizde Google Analytics ve Google Ads entegrasyonunu yapar.

Google Tag Manager üzerinden aldığınız etiketleri web sitenizde ilgili yerlere ekledikten sonra verileri takip edebiliyorsunuz. Veri akışı oldukça web sitenizdeki ziyaretçi hareketlerini tek bir yönetim paneli üzerinden izlemeye başlarsınız.

Google Tag Manager Avantajları Nelerdir?

Google Tag Manager kullanıcılara birçok avantaj sunan ücretsiz bir araçtır.  Bu özellikleri sebebiyle son yıllarda çok sayıda web sitesi sahibi tarafından kullanılan bir araç olmaya başladı.

Google Tag Manager avantajları şöyle sıralanabilir;

 • Google Tag Manager ile web sitenizin geliştirilmesi ve yönetilmesi sürecinde manuel kodlama yapmanıza gerek kalmaz. Kodlama otomatik olarak etiket yöneticisi tarafından gerçekleştirilir.
 • Hatasız bir şekilde etiket yazmanıza olanak tanır. Manuel etiketlerde kodlama hataları sık sık karşımıza çıkıyor. Kopyala-yapıştır yapıldığı için hata şansı olmaz.
 • Google Tag Manager ile ön plana çıkmasını hedeflediğiniz sayfaları ve etiketleri çoklu etiket girerek ön plana çıkarabilirsiniz.
 • GTM ile ürün ve hizmetlerinizin pazarlamasına yönelik kısa sürede veri toplayabilirsiniz.
 • GTM işletmelere pazarlama stratejisinin başarısını ölçme fırsatı verir. Sizlere pazarlama stratejinizle ilgili çok değerli veriler sunacaktır.
 • Pazarlama stratejisi optimizasyonu yaparken GTM verileri hayati öneme sahiptir.
 • Yeniden pazarlama stratejisini belirleyen işletmelerde GTM sayesinde başarı oranı çok yüksek olur.

Google Tag Manager

Google Tag Manager Terimleri

Google Tag Manager aracını daha verimli kullanabilmeniz için rehberimizde sizlere terimler hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Google Tag Manager terimleri kısaca şöyledir;

 • Kapsayıcı ( Container): Container GTM kullanıcıları için çok önemlidir. Bu snippet sayesinde web sayfalarınız ve mobil uygulamalarınızın etiketlerini otomatik güncelleyebilirsiniz.  Bu snippet sayfanızda otomatik şekilde güncellenir.  Kapsayıcı size etiket ve tetikleyicilere kolayca ulaşma fırsatı verir.
 • Etiketler ( Tags): GTM kullanıcıları için etiketler izlemek istediğiniz aksiyon ve hedeflerinizi açıklamanızı sağlar. Google Analytis üzerinden web sitenizin analiz araçlarına bildirimler gönderebilirsiniz. Etiketler ile istediğiniz aksiyonu takip edebilirsiniz.
 • Tetikleyiciler (Triggers): Tetikleyiciler GTM’nin en temel özellikleridir. Triggers Google Tag Manager etiketlerine  hangi zaman diliminde farklı uygulamalar üzerinden veri toplayıp göndereceğini bildirmektedir.  Değişkenler (Varibles), operatörler (Operators) ve değerler (values) adımları ile tetikleyicileri hazır hale getirirsiniz. Bir etiket için istediğiniz sayıda tetikleyici kullanabilirsiniz. Tüm tetikleyicilerinizin çalıştığını düzenli aralıklarla kontrol etmeniz iyi olacaktır.
 • Değişkenler ( Variables): Değerlerde yer tutucu işlevi olan yapılardır. Yani belirli bir sayfaya yönelik istediğiniz değişkenleri oluşturarak GTM değişkenlerini takip edebilirsiniz. Satın alma gibi birçok konuda tanımlama yapabilirsiniz. Ziyaretçiler siteye geldiği anda etiketler değişkenleri kullanarak veriler elde etmeye başlar.
 • Değerler ( Values): Tetikleyiciler ve veri toplama süreci konusunda istediğiniz özelleştirmeleri ve kişiselleştirmeleri yapmanızı sağlar. Metinleriniz üzerinden bir değer belirleyerek değişkenlerinizi kontrol edebilirsiniz. Uygulamalar ve satın alma deneyimi gibi süreçler hakkında dönüşümleri ayırt edebilir ve izleyebilirsiniz.
 • Operatörler (Operators): Google Tag Manager’de değişkenle değer arasındaki ilişki için kullanılan terimdir. Yani aradaki ilişki tetikleyicinin hangi durumlarda ve zamanlarda tetiklendiğini ortaya koyuyor.

Google Tag Manager’da ADS Takibi Nasıl Yapılır?

Google Tag Manager üzerinde Google Ads takibini de yapabiliyorsunuz. GTM üzerinden ADS takibi yapabilmek için belirli adımları izlemeniz gerekiyor;

 • Öncelikle Google Ads hesabınıza giriş yaparak oturum açın.
 • Ads sayfasında üst kısımda yer alan menüden “Ayarlar” sekmesine giriş yapın. Burada “Dönüşümler” bölümünü seçin.
 • Dönüşüm menüsünde ana sayda üzerinde “Dönüşüm Ekle” sekmesine giriş yapın.
 • Daha sonra ekleyeceğiniz dönüşüm türünü belirleyin. (Bu bölümde satış, tıklama, izleme gibi birçok aksiyonu belirleyebilirsiniz.)
 • Gelen ekran üzerinden dönüşüm ayarları ile ilgili formu doldurun.
 • Tüm dönüşüm ayarlarını belirlediğinizde sizlere bir dönüşüm kodu oluşturma fırsatı veriliyor.
 • Dönüşüm kodunu izlemeniz için size verilen değerleri ayrı bir yerde bekletin.
 • Google ADS üzerinde şimdilik işiniz bitti ve sürecin devamı Google Tag Manager üzerinden devam ediyor.
 • GTM hesabınıza girin ve “etiket ekleme” sekmesine giriş yapın.
 • Etiket ekleme bölümünde etiket yapılandırma işlemine başlayın.
 • Daha sonra “Tetikleyiciyi Düzenle” sekmesine giriş yapın.
 • Karşınıza gelen ekranda “Sayfa Görüntüleme” bölümünü seçin.
 • Daha sonra hangi sayfaların tetikleneceğini belirleyin.
 • Artık başarılı şekilde elde ettiğiniz etiketi yayına alabiliyorsunuz.

Oluşturduğunuz her etikette ön izleme modu üzerinden bir test yaparak süreci takip edebilirsiniz.

Google Tag Manager Eğitimi

Google Tag Manager özellikle e ticaret faaliyetleri yürüten marka ve web sitesi sahiplerinin kullanıcı verilerini takip etme ve pazarlama stratejilerini geliştirme adına bilmesi gereken bir araçtır. Bu aracı profesyonel olarak kullanırsanız tüm etiketlerinizi tek bir yerden yapabilir ve ziyaretçilerinizin tüm davranışlarını takip edebilirsiniz.

Google Tag Manager eğitimi konusunda ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. GTM kullanımı konusunda sizlere çok nitelikli bir eğitim içeriği hazırlıyoruz. Google Tag Manager uygulamalı eğitimi ile sizler de ziyaretçilerinizin davranışlarını tek bir çatı altından takip etmeye başlarsınız.

GTM hakkında tüm merak ettiklerinizi bize sorabilir ve merak ettiklerinize hemen cevap bulabilirsiniz.

Bitirirken

Google Tag Manager  yazılım müdahalesini en aza indirebilirsiniz.  Böylece web sitenizdeki ziyaretçilerin hareketlerini ve kullanıcı davranışlarını  kolaylıkla takip edebilirsiniz. Böylece pazarlama stratejinizi optimize edebilirsiniz.

GTM paneli üzerinde yer alan bileşenler sayesinde data layer üzerinden veriyi sonraki sayfalara gönderebilirsiniz. Aynı zamanda GTM hesabınız ile Analytics hesabınız üzerinde bağlantı kurarak  kullanıcılarınızın verilerini daha etkin bir şekilde izleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Google Tag Manager hakkında çok faydalı bir rehber hazırladık. Son olarak GTM hakkında  çok özel noktaları takip edebileceğiniz Sıkça Sorulan Sorular bölümümüzü de okuyabilirsiniz.  Sorunuz ve merak ettikleriniz hakkında yorumlarımız üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Google Tag Manager ile Neler Yapılır?” answer-0=”Google Tag Manager, web sitenizi izleyebilmek adına bir kod oluşturursunuz. Bu kodu web sitenize eklediğinizde web sitenizi izleyebilirsiniz. Aynı zamanda kodda Google Analytics kodu da olabilir. GTM hesabınıza eklediğiniz tüm etiketler kodun içinde yer alır. Bu sayede web sitenize gelen tüm verileri tek bir merkezden ölçebilir ve yönetebilirsiniz.” image-0=”” headline-1=”h4″ question-1=”Google Tag Manager Kodu Nereye Eklenir?” answer-1=”Google Tag Manager hesabınızı öncelikle oluşturmanız gerekiyor. Bu bölümü oluşturduktan sonra “Yönetici ve Google Etiket Yöneticisini Yükle” adımlarını izleyin. Bu işlemin ardından ilk kodu web sitenizdebölümüne, ikinci kodu isebölümüne eklemelisiniz.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”Google Tag Kodu Nedir?” answer-2=”Google tag kodu, GTM uygulamasının üçüncü taraf olan web siteleri üzerinden bilgi alışverişi yapmasını sağlayan kod snippetlerdir. Bu etiket sayesinde Google Ads ve Analytics ile web sitenizin bağlantısını yapabilirsiniz.” image-2=”” headline-3=”h4″ question-3=”Google Etiket Yöneticisi Ne İşe Yarar?” answer-3=”Google Etiket Yöneticisi web siteniz üzerinde ya da mobil uygulamanızda izleme kodları veya kod parçacıkları olarak nitelendirilebilir. Yani web sitenizdeki tüm etiketler olarak nitelendirebiliriz. GEY web sitenizi hızlı ve pratik bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Yani Google Etiket Yöneticisi web sitenizdeki güncellemeleri gerçekleştirebileceğiniz bir etiket yönetim sistemidir.” image-3=”” count=”6″ html=”true” css_class=””]

 

Flatinium ve Flatinium Blog‘u ziyaret ederek, diğer içeriklerimizi okumayı unutmayın 😍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şirketimiz

Kaynaklar

Takip Et

© 2022 Flatinium Digital Marketing Agency | All Right Reserved.

Ödeme bildirimi yapın.

Gönderdiğiniz bilgiler, banka hesap bilgilerinizle uyuştuğundan emin olun.

genellikle 3 saat içinde ödemenizi onaylarız ve [email protected] adresiyle iletişime geçeriz.