Facebook Pixel Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kurulur? | 2021

Facebook Pixel nedir konusuyla ilgili bu kapsamlı rehberi sizler için hazırladık. Facebook Pixel, bilindiği üzere özel olarak oluşturulmuş bir kod parçacığıdır. Kullanıcılar, var olan bu kod parçacığını kullanarak Facebook reklamları ile ilgili ayrıntılı istatistiklere ulaşabilmektedir. Analiz aracı olarak da adlandırılan Pixel, teknik olarak gelişmiş özelliklere de sahiptir.

flatinium-facebook-piksel-nedir

Bu gelişmiş özelliklerden yararlanabilmek için söz konusu kod parçacığının kurulması gerekmektedir. Pixel kurulum aşaması ise oldukça kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Peki, Pixel nedir, ne işe yarar, nasıl kurulur? İşte, konu hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar ve ayrıntılar…

Facebook Pixel Nedir?

flatinium-facebook-piksel

 Pixel nedir, nasıl kullanılır konusunu merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Pixel, en temel tanımıyla özel olarak oluşturulan bir JavaScript kod parçacığıdır. Kullanıcılar, bu kod parçacığının kurulumunu yaparak Facebook reklamlarını an ve an takip edebilmektedir.

Facebook Pixel Ne İşe Yarar?

flatinium-facebook-piksel-ne-ise-yarar

Facebook Pixel, web sitesi sahibi olan kullanıcılar için oluşturulmuş özel bir kod parçasıdır. Reklam takip odaklı olan bu kod parçası sayesinde aşağıda bulunan özelliklerden faydalanabilirsiniz.

 • Pixel kodu sayesinde hangi ziyaretçinin hangi sayfayı ziyaret ettiğini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.
 • Web sitenize ekleyeceğiniz bu kod ile birlikte yeni ziyaretçilerden haberdar olabilirsiniz.
 • Web sitenize gelen ziyaretçilerin hangi eylemleri gerçekleştirdiğini ve hangi ürünleriniz ile ilgilendiğini kolaylıkla görebilir ve yeni satış stratejileri oluşturabilirsiniz.
 • Facebook Pixel kodunu kullanarak reklamlarınızı an ve an takip edebilir, verdiğiniz reklamların ne gibi bir fayda sağladığını görebilirsiniz.
 • Tüm bu bilgilere ek olarak işletmenizi büyütebilmek için yeni reklam istatistiklerini görebilirsiniz.

Yukarıda bulunan teknik özelliklerden yararlanabilmek için tek yapmanız gereken  Pixel kod parçacığını yüklemek ve söz konusu kod parçacığını aktif etmek.

Facebook Pixel Ücretli Mi?

flatinium-facebook-piksel-ucretli-mi

Sosyal medya platformu Facebook tarafından kullanıma sunulan reklam analiz aracı Pixel, tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Söz konusu analiz aracını kullanabilmek için Facebook Business Manager uygulamasına giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Facebook Pixel Kurulumu Nasıl Yapılır?

flatinium-facebook-piksel-kurulumu-nasil-yapilir

Facebook nedir konusuna ek olarak Facebook Pixel kurulumu da oldukça fazla merak ediliyor. Flatinium ailesi olarak bizlerde merak edilen bu sorunun yanıtını sizler için ayrıntılı olarak inceliyoruz. İşte, adım adım Facebook Piksel kurulumu

 • Kurulum işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak “Facebook Olay Yöneticisi” hesabına giriş yapınız.
 • Olay yöneticisi alanına giriş yaptıktan sonra “Veri Kaynaklarını Bağlayın” seçeneğine basınız ve hemen ardından internet seçeneğini seçiniz.
 • Bu adımları uyguladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekran da “Facebook Piksel” bağlantısına tıklayınız ve ardından “Bağlan” butonuna basınız.
 • Bağlan butonuna bastıktan sonra kullanmak istediğiniz Piksel adını ve internet sitenizin URL adresini ekrana giriniz.

Yukarıda bulunan adımları uyguladıktan sonra Facebook Pixel hesabınız oluşturulacaktır. Ayrıca, aşağıda yer alan rehberi de takip ederek söz konusu kod parçacığını aktif edebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İşte, adım adım Facebook Pixel kodu ekleme

 • Kodu aktif edebilmek için yine “Olay Yöneticisi” ismi verilen alana giriş yapınız.
 • Ardından oluşturduğunuz Pikseli seçiniz.
 • Seçme işlemini tamamladıktan sonra “Piksel Kurulumuna Devam Et” butonuna basınız.
 • Butona bastıktan sonra “Kodu Manuel Yükle” seçeneğini seçiniz.
 • Tüm bu işlemlerin ardından karşınıza çıkan kodu kopyalayınız ve web sitenizin <head> bölümüne yapıştırınız.

Bu işlem basamaklarını takip ettikten sonra Facebook Pixel kodunuz aktif olacaktır. Söz konusu kodun aktif olmasıyla birlikte anlık istatistiklere ulaşabilir ve reklamlar hakkında kapsamlı bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Facebook Pixel Kodu Nedir?

flatinium-facebook-piksel-kodu-nedir

Facebook Pixel kodu, otomatik olarak oluşturulan bir JavaScript kod parçacığıdır. Kullanıcılar, oluşturulan bu kod parçacığını web sitelerinin kod bölümüne yapıştırmalıdır. Kodun aktif ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için bu kodun <head> </head> etiketlerinin arasına yapıştırılması tavsiye edilmektedir.

Facebook Pixel Koduyla Hangi Verileri Görebilirim?

flatinium-facebook-piksel-koduyla-hangi-verileri-gorebilirim

Facebook Pixel kodunun eklenmesiyle birlikte web sitenizde oluşan tüm hareketlenmeleri takip edebilirsiniz. Ayrıca, söz konusu kod satırını aktif ederek 180 gün önceki geçmiş verileri de görebilirsiniz.

Neden Facebook Pixel Kullanmalıyım?

flatinium-neden-facebook-piksel-kullanmaliyim

Facebook Pixel nedir sorusuna ek olarak neden Facebook Pixel kullanmalıyım sorusu da oldukça sık araştırılmakta ve merak edilmektedir. Bilindiği üzere Pixel, kullanıcılarına oldukça gelişmiş özellikler sunan bir kod parçacığıdır. Gelişmiş özelliklere sahip olan bu kod parçacığını kullanmak için aşağıda yer alan nedenlere sahip olabilirsiniz. İşte, Facebook Pixel kullanmanıza neden olabilecek o faktörler;

 • Hedef kitleniz ile ilgili kapsamlı bilgilere erişmek için bu kod parçacığını tercih edebilirsiniz.
 • Web sitenize gelen ziyaretçilerin hareketlerini takip edebilmek ve pazarlama stratejisi oluşturabilmek için Pixel’ i kullanabilirsiniz.
 • Pixel’ i kullanarak, veri toplayabilir ve ileriye dönük stratejiler geliştirebilirsiniz.
 • Tüm bunlara ek olarak reklam performansınız ile ilgili istatistiksel bilgilere erişebilirsiniz.

Facebook Pixel Çapraz Platform Desteği Sunuyor Mu?

flatinium-facebook-piksel-capraz-platform-destegi-sunuyor-mu

 Pixel, dijital olarak yukarıda da bahsettiğimiz üzere son derece gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu sebepten ötürü, söz konusu kod parçacığında çapraz platform desteği de sunulmaktadır. Kullanıcılar, ziyaretçilerinin hem mobil hem tablet hem de bilgisayar üzerinden yaptığı etkinlikleri takip edebilmektedir.

Facebook Pixel ile Hedef Kitle Belirlemek Mümkün Mü?

flatinium-facebook-piksel-ile-hedef-kitle-belirlemek-mumkun-mu

Pixel  ile hedef kitle belirlemek, son derece mümkün. Örneğin, bir e-ticaret sitesi sahibisiniz. Web sitenizde yer alan ziyaretçileri ürün bazında takip etmek istiyorsunuz. Bunun için özel bir kod oluşturabilir ve ürün bazlı takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ürün bazlı takip işlemi, aynı zamanda 30 günlük bir süreyi de kapsamaktadır.

Kaç Tane Facebook Pixel Kodu Oluşturabilirim?

flatinium-kac-tane-facebook-piksel-kodu-olusturabilirim

Hesabınızda tam 100 Pixel kodu oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu kodları farklı sitelerde kullanabilir ve web sitenizin ziyaretçileri hakkında kapsamlı raporlara erişebilirsiniz.

Facebook Pixel Kimliği Nasıl Bulunur?

flatinium-facebook-piksel-kimligi-nasil-bulunur

Facebook Pixel nedir sorusuna ek olarak Facebook pixel kimliğinin nasıl bulunacağı da oldukça fazla merak ediliyor. Öncelikli olarak  piksel kimliğinizi bulabilmek için Facebook etkinlik yöneticisine giriş yapmalısınız. Hemen ardından açılacak olan ekranın sol tarafında Facebook Pixel kimliğimi görebileceksiniz.

Facebook Pixel Kodunu Nereden Alabilirim?

flatinium-facebook-piksel-kodunu-nereden-alabilirim

Pixel kodunuzu, Facebook reklam hesabı üzerinden kolaylıkla alabilir ve söz konusu bu kodu da hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 Pixel nedir konusunu sizler için derinlemesine inceledik. Sizlerde Facebook Pixel nedir yazımızı okuyabilir ve konuda kapsamlı bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca,  Pixel nedir yazımızın içinde kurulum adımlarını takip edebilir ve söz konusu kod parçacığını kolaylıkla etkin hale getirebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.