En İyi WordPress SEO Eklentisi Hangisi? (2021 Dev Rehber)

WordPress SEO eklentisi arayışına çıktıysanız kesinlikle doğru adrestesiniz! Çünkü en iyi SEO eklentisi hangisi, SEO eklentileri arasında ne farklar var biz biliyoruz.

İhtiyacınıza en iyi cevap verecek, WordPress sitelerinizin arama motorlarına en hızlı şekilde yükselmesini sağlayacak olan WordPress SEO eklentisi seçimi yaparken faydalanmanız amacı ile dev bir rehber hazırladık. Bu rehberimizden faydalanarak WordPress SEO eklentileri hakkında bilgi sahibi olabilir, doğru tercihi yapabilirsiniz.

WordPress SEO Eklentisi Nedir?

WordPress SEO eklentileri hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce neden SEO eklentisi kullanılmalı, WordPress SEO eklentisi nasıl kullanılır hakkında kısa bilgilere yer vermek istiyoruz. Öncelikle SEO tanımını yapacak olursak arama motoru optimizasyonu olduğunu artık pek çok kişinin bildiğini düşünüyoruz.

WordPress site içerisinde yazılan her içerik, eklenen her resim, grafik ya da tablo arama motorları tarafından doğru okunabilmesi için SEO çalışması yapılması gereklidir. Her ne kadar yapay zekaya sahip arama motoru botları olsa da bizim gördüğümüz biçimlerde bu metaları görmesi mümkün değildir.

Wordpress SEO Eklentisi Nedir?
WordPress SEO Eklentisi Nedir?

İçerik içerisinde yer alan bir metnin ne ile ilgili olduğu odak kelime, meta açıklama denilen kısımlar ile anlamlandırılırken gerek ziyaretçi gerekte arama motoru tarafından dikkat çekmesi için bazı kelimelerin kalın, italik formlarda yazılması da gerekebilir. Tüm bu yapılanlar içerik için SEO olacaktır.

Ancak web sitemizde yayına soktuğumuz içerikler sadece metinlerden oluşmaz. Resimler, grafikler ya da tablolar kullanırız. Özellikle resimlerin arama motorları tarafından okunması mümkün olmayacağı için resmin ne ile ilgili olduğu resim dosya ismi, alt etiketi ya da açıklaması ile anlamlandırılabilir. Bu yapılan çalışma da resim için SEO olarak tanımlanır.

Tüm bu işlemlerin bir bütün olarak yapılabiliyor olması, yapılmadığında yerine alternatif hazır metinlerin konulabiliyor olması, site haritası, index, no index etiketlerinin konulması gibi kapsamlı bir çalışmayı çok kısa sürede gerçekleştiren eklentiler ise WordPress SEO eklentisi ismi ile karşımıza çıkıyor.

En İyi WordPress SEO Eklentisi Seçimi

WordPress SEO eklentisi denildiğinde karşınıza pek çok ücretli ya da ücretsiz SEO eklentisi çıkacaktır. Bu eklentilerin kurulum ve kullanım açısından kolaylıklar tanıması dışında sunduğu ek analiz araçları sayesinde tek bir panelde çok fazla bilgiye ulaşmanız mümkün olabilmektedir.

WordPress kullanıcıları tarafından en sık kullanılan SEO eklentileri ve WordPress SEO eklentisi nasıl kullanılır sorusuna yönelik hazırladığımız bu yazımızda gelin tek tek SEO eklentileri hakkında kısa bilgiler edinmeye başlayalım.

WordPress SEO Eklentilerinin Atası: All in One SEO

Wordpress SEO Eklentisi: All in One SEO
WordPress SEO Eklentisi: All in One SEO

Neden bu eklenti ile başladığımızı eski wordpress kullanıcıları gayet iyi anlayacaktır. Zira en eski ve en çok kullanılan WordPress SEO eklentisi olarak adını duymayan pek kalmamıştır. Sade ayar paneli sayesinde kolayca kurulumunu yapabildiğiniz bu eklenti uzun yıllar WordPress sitelerimizin admin panelinde yerini aldı.

All in One SEO Pack zamana ayak uydurmakta oldukça gecikince alternatifleri arasında Yoast SEO açık ara öne geçti diyebiliriz. Çünkü çok basit bir SEO aracı olarak öne çıkan All in One SEO ya karşılık Yoast SEO sizlere içerik girişi yaparken de kullanışlı optimizasyon önerileri sunmaya başlamıştır.

Şu an All in One SEO da aynı özellikleri sizlere sunuyor ancak Yoast da kaptırdığı kullanıcıları geri alması neredeyse imkansıza yakın bir şey. Genel olarak All in One SEO özelliklerine bakacak olursak;

Odak kelime tanımlaması yaparak içeriğinizin SEO açısından değerlendirmesini ve önerileri görmek mümkün oluyor. Ayarlarını yapmak oldukça kolay, çünkü karmaşık bir yapıdan uzak oldukça sade bir ayar paneline sahip.

All in One SEO Pack Ayarları

All in One SEO Pack ayarları içerisinde pek çok düzenlemeyi kolayca yapmanıza imkan vermektedir. Örneğin webmaster araçları kısmında size verilen site doğrulama ve analytics kodlarını hiçbir kod bilgisine gereksinim duymadan ekleme imkanı mevcut.

All in One SEO Pack site haritası etkinleştir seçeneği ile , ihtiyacınız olan site haritasını temiz bir şekilde sunuyor. Ayarlar kısmından hangi kısımların site haritasında yer almaması için noindex yapılması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Hatta site haritası saatlik, günlük ya da haftalık güncelleme durumlarını da belirleyerek arama motorlarına sitenizi daha hızlı indexlemesi için adeta bir randevu oluşturabilirsiniz.

WordPress SEO eklentisi içerisinde kötü bot engelleyici özelliği de mevcut. Bu sayede kötü botları sitenizden uzak tutmanız ve sitenizin aşırı yorulmasını engelleyebilirsiniz.

All in One SEO Pack ayarları içerisinden Robot.txt dosyanızın düzenlenmesine de izin verilmektedir. Ayrıca başka bir WordPress SEO eklentisinden geçiş yapacaksanız içe aktar/ dışa aktar özelliğini kullanabilirsiniz.

All in One SEO Pack ayarları yaparken otomatik başlık ve meta açıklama kısımlarını belirleyebilirsiniz. Bu bölümlerin siz doldurmasanız dahi en optimum şekilde ayarlanmasını kolaylaştırır. Ayrıca ayarlar kısmında Sosyal ağlar ve Rich Snippet Sheme ayarları yapılabilmektedir. Tüm bu ayarları doğru yapmanız halinde içeriklerinizin ve web sitenizin SEO uyumlu olmasına imkan tanırsınız.

All in One SEO Pack ücretsiz versiyonu kısıtlı özellikleri ile kullanıma sunulmuştur. Çok daha kapsamlı özellikleri ile tanışmaya hazırsanız Premium paket satın alabilirsiniz.

Yoast SEO (En Çok Tercih Edilen WordPress SEO Eklentisi)

Wordpress SEO Eklentisi: Yoast SEO
WordPress SEO Eklentisi: Yoast SEO

Yoast SEO artık içerik kalitesinin belirlenmesinde bile marka olmuş durumda. Zira pek çok site sahibi içerik yazarı arayışında “Yoast da Yeşil Işık Yakacak” tanımlamasına sıklıkla yer verir oldu. Peki, nedir Yoast SEO, Yoast SEO ücretli mi ve Yoast SEO nasıl kullanılır sorularının yanıtlarına hazır mısınız?

Son dönemlerde liderliğini Rank Math SEO eklentisine kaptırmaya başlayan Yoast SEO, All in One SEO eklentisinin zayıf kaldığı yönlerde etkili fonksiyonlara yer vererek dikkat çekmeyi başarmıştı. Ancak pek çok özelliğini Yoast SEO Premium içerisine dahil etmesi sebebi ile bu özellikleri ücretsiz sunan Rank Math SEO’ ya ciddi anlamda kullanıcı kaptırmıştır.

Yoast SEO eklentisi içerik girişlerinde editörlere büyük kolaylıklar sağlaması ile meşhur. SEO için olmazsa olmaz özelliklerin yazı içerisinde yer alması gerektiği ön plana alınarak hazırlanmış bir eklentidir. Bu doğrultuda içerikleri kırmızı- sarı ve yeşil renkler ile SEO uyumuna göre renklendirir.

Yeşil ışık mükemmel SEO uyumuna işaret eder. Eklenti ayrıca düzeltilmesi gereken ya da eksik kalan kısımları da size uyarı olarak bildirir. Bu düzenlemeleri yaptıkça içeriğiniz yeşil ışık da ya ni SEO uyumlu hale gelecektir.

Yoast SEO elbette ki sadece içerik optimizasyonu sunmuyor. Birazcık karmaşık bir yapıya sahip Yoast SEO ayarları mevcut. Bu nedenle bizim önerimiz bu konuda uzman desteği almanız yönünde. Ancak biraz araştırarak da Yoast SEO ayarlarını kendiniz yapmanız mümkün olabilir.

Yoast SEO mükemmel bir site haritası sunuyor. Site Title, post, sayfa, kategori title ve meta açıklama kısımlarını otomatikleştirme imkanı da bulunuyor. Bu ayarları bir defa doğru bir şekilde yapmanız yeterli oluyor. Gerekli düzenlemeleri her içerik girişinde kendi otomatik yapacaktır. Elbette ki içerik girişi sırasında siz de düzenleme yapabilirsiniz.

Yoast SEO da ddak anahtar kelime belirterek içerik optimizasyonu yapabilirsiniz. Aynı odak anahtarı kullanmanız durumunda Yoast sizi uyaracaktır. İçerikleriniz için sosyal medya optimizasyonu yapmanızda mümkün olmaktadır.

En Kapsamlı WordPress SEO Eklentisi: Rank Math SEO

Wordpress SEO Eklentisi: Rank MathSEO
WordPress SEO Eklentisi: Rank MathSEO

Rank Math SEO, Yoast SEO’ nun tahtını sallayan en kapsamlı WordPress SEO eklentisi. Neden mi? Çünkü Yoast SEO’nun ücretli olarak sunduğu hatta sunamadığı pek çok özellik Rank Math SEO da ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Bu nedenle açık ara bir fark atarak liste başında olmayı hak eden bir SEO eklentisidir.

Rank Math SEO ayarları oldukça kolaydır. Çoğu ayarlar optimize edilmiş olarak kurulum sırasında yüklenir. Siz kendi özelleştirmelerinize göre ayarları değiştirebilirsiniz. Kurulumu basit, sade olduğu kadar diğer eklentilerden içe aktarma imkanı da sunulur. Yerel SEO, görsel SEO ve amp gibi pek çok ek özelliklere sahiptir. Size SEO açısından geniş olanaklar sunması sevilmesinin en büyük sebepleri arasındadır.

Rank Math SEO ve Yoast SEO Karşılaştırması

Rank Math SEO ve Yoast SEO Karşılaştırması
Rank Math SEO ve Yoast SEO Karşılaştırması

Temel WordPress SEO eklenti özelliklerini her iki eklentide karşılıyor ancak bazı özellikler var ki bize büyük kolaylık ve avantaj sağlıyorken neden göz ardı edelim değil mi?

Anahtar kelime önerisi; Rank Mat SEO tarafından ücretsiz sunulan bir özellik olup bu özellik Yoast SEO da maalesef ki mevcut değil. Ücretli Yoast SEO üyeliği alırsanız böyle bir özelliğe erişim sağlayabilirsiniz.

Çoklu Anahtar Kelime Optimizasyonu; Rank Math SEO tarafından sunulan en güzel özelliklerden biri. İçeriklerinizde birden fazla odak kelime açısından optimizasyon yapmanıza olanak sağlayan bu özellik sadece Rank Math de yer alıyor.

404 Monitör; Rank Math SEO  ‘nun ücretsiz versiyonunda yer alan bu özellik sayesinde 404 uyarısı alan linklerinizi takip etmeniz ve kısa süre içerisinde müdahale etmeniz mümkün olmaktadır.

URL Yönlendirme yöneticisi; 301 yönlendirmesi yapmanız gerektiğinde URL yönlendirme yöneticisine girerek hızlı bir şekilde URL yönlendirmesi yapabilirsiniz. Hiçbir kod bilgisine gerek kalmadan kolay bir şekilde yönlendirme yapabilir, yönlendirmelerinizi dışa ya da içe aktar yapabilirsiniz. Bu müthiş özellik sadece WordPress SEO eklentisi listemizde yer alan Rank Math SEO da mevcut.

Yazı içerisinde vermiş olduğunuz dış linkleri yeni sekme de aç ya da nofollow etiketi ile işaretleme tercihinde bulunabilirsiniz. WordPress SEO eklentisi genel ayarlarına bağlı kalmadan manuel düzenleme yapabilme olanağı Rank Math ile sunulmuştur.

Rank Math de yer alan bir diğer özelliklerde kullanıcı rol yönetimi olmaktadır. Özellikle çoklu kullanıcıya sahip sitelerde SEO ayarları için kullanıcılara yetki verme hususunda oldukça kullanışlı bir özellik.

Rank Math SEO da olup Yoast SEO da ve All in One SEO da yer almayan bir diğer özellik ise Rich Snippet Scheme türleridir. Oldukça çeşitli scheme yapıları sunması dışında Premium kullanımda kendinize özel scheme tasarımı yapabilirsiniz.

WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress Seo Ayarları Nasıl Yapılır?
WordPress Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Hangi WordPress SEO eklentisi tercih ederseniz edin yapmanız zorunlu olan WordPress SEO ayarları bulunmaktadır. Bu ayarları doğru bir şekilde yapılandırmanız site sağlığı açısından size büyük bir verim sağlayacaktır.

  • İlk yapılması gereken WordPress SEO ayarı kalıcı bağlantı ayarlarıdır. SEO uzmanları tarafından tavsiye edilen ise link içerisinde kategori ismi yer almadan yazı linkinin yer almasıdır. Çünkü linkin mümkün olduğunca kısa olması öneriliyor. Örnek; domain.com/wordpress-SEO-eklentisi/
  • Webmaster araçlarına sitenizi eklemeniz ve site doğrulaması için wordpress SEO eklentisi içerisindeki ilgili yeri kullanmanız yeterli olacaktır.
  • Google Search Console da site haritası eklemek için yine SEO eklentisinin size sunduğu site haritasını kullanabilirsiniz.
  • Kullandığınız WordPress SEO eklentisi içerisinde başlık ve meta açıklama ayarlarını mutlaka yapın. Siz unutsanız dahi SEO eklentiniz bunları unutmayacaktır.
  • SEO uzmanları tarafından önerilen bir diğer SEO ayarı da etiketler, arşivler ve yazarlar kısmının noindex yapılması yönündedir. Bu ayar içeriklerinizin gereksiz olarak birden fazla indexlenmesine engel olacaktır.
  • Site içeriğinize uygun Sheme türü ayarları mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca sosyal medya ayarlarını da mutlaka yapınız.
  • İçerik girişlerinizde WordPress SEO eklentisi tarafından size sunulan önerilere kesinlikle uymak zorunda değilsiniz. İçerik yapınızı bozuyorsa bir ya da birkaç uyarıyı göz ardı edebilirsiniz. WordPress SEO eklentileri içeriklerinizi arama motorlarına yönelik optimize etmekte ve size öneride bulunmaktadır.

Unutmayın ki SEO için tek bir kriter yoktur ve kesinlikle bu doğrudur, olmazsa olmaz denilebilecek kesin, yazılı kuralları bulunmamaktadır. SEO değişkendir ve sürekli gelişir, değişime uğrar. Değişmeyen tek şey ise içeriklerin doğru bilgiyi, en iyi şekilde ve okuyucu odaklı aktarıyor olmasıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.