AnasayfaFlatinium BlogSEOE-Ticaret SEOE-Ticaret Sitelerinde Uygulanması Gereken 5 SEO Fikri

E-Ticaret Sitelerinde Uygulanması Gereken 5 SEO Fikri

Gitgide artan E-ticaret siteleri arasında görünür olmanın en iyi yolu mükemmel bir SEO oluşturmaktır. Bizce E-Ticaret Sitelerinde Uygulanması Gereken 5 SEO Fikri yazısına hoşgeldiniz!

Bu yazının hazırlanmasının bir numaralı amacı, KOBİ’ler için yol gösterici bir rehber olmasıdır. Çoğu işletme hazır bir e-ticaret paketiyle internete atılır ve sonra ne yapacağını bilmez. Eğer bütçeniz kısıtlı ve kendi işimi kendim yaparım diyorsanız, bu 5 fikir size hep yardımcı olacaktır.

Eğer internet sitenizle uğraşacak zamanınız ya da teknik bilginizin olmadığını düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçin.

1-  Genel Bir Araştırmayı Tercih Edin

Satacağınız ürünü belirleme aşamasındaysanız, ürün markasının ya da ürün kategorisinin, internette ne kadar popüler olduğunu araştırın. Bunun için yalnızca sıradan bir SEO aracını kullanmanız büyük bir hata olur. Ürünün tüm Sosyal Medya Kanallarında ne kadar popüler olduğunu kısa bir Instagram araması ile ölçebilirsiniz. En azından başlangıç için iyi bir seçenek.

Eğer ürünlerinizi zaten seçtiyseniz araştırma yapmakta halen geç kalmadınız. İşe ücretsiz bir SEO aracı ile başlamak isterseniz, Google’a ubersuggest ya da Google Keyword Planner aracını deneyebilirsiniz. Daha efektif bir çalışma için keywordtool.io sitesini ziyaret edin.

2-Ürün Sayfalarına Özen Gösterin

Ürün sayfaları size asıl para kazandıran sayfalardır. Hem sayfa dizaynı hem de içerik tarafında oldukça özenli bir çalışma yapmanız gerekir. Ürün açıklamaları profesyonel ve %100 bilgi içerikli hazırlanmalıdır. İçerik yalnızca yazılı değil, sesli/sessiz video animasyonları ile desteklenmeli, ürün farklı açılarda ya da farklı koşullarda görüntülenebilmelidir.

İnsanların o ürün ya da ürün kategorisinde en çok sorduğu soruları tahmin edin ya da araştırma yapın. Bunu sitenize üye olmuş bir müşteriye ya da mağazanıza gelen bir müşteriye sormayı deneyebilirsiniz. Eğer iki seçeneği de sağlayamıyorsanız, youtube yorumları ya da ekşi gibi platformlarda ürünle ilgili soruları toplamayı deneyebilirsiniz.

3- Ürünlerinize Yönlendirmek Üzere Yeni Blog Yazıları Hazırlayın

Oldukça uzun ve açıklayıcı bir başlık olmasına karşın yine de daha detaylı açıklama gereği hissettik. Bizzat ürün ya da ürün kategorisine yönlendirmek için yeni alt sayfalar oluşturmak SEO’nuzu güçlendirmek için neredeyse ücretsiz bir yöntemdir. Örneğin, kamp çadırları satan bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. O halde neden blog sayfanız için bu başlıkları üretmiyorsunuz?

  • Pratik Çadır Kurma Yöntemleri
  • Çadır Türleri Nelerdir? İdeal Çadır Türleri
  • Antalya’da Ücretsiz Kamp Yapılacak Alanlar
  • Çadır Kamp’ında Yanımızda Bulunması Gerekenler

Bu örneği kendi pratiğinizle güçlendirebilirsiniz. İşte bu 4 içerik için en az 1’er yeni iç bağlantı gerçekten halen en iyi yöntemlerden birisi olduğundan eminiz. Bu arada, bu içeriklerin kalitesi de azımsanmamalı ve gayet ciddi bir şekilde hazırlanmalıdır.

4- Ürün Görsellerini Yüklemeden Bunu Yapın

  • Çektiğiniz ürün görsellerinin boyutunun devasa olduğunun farkında mısınız?  Web sitenize görsel yüklemeden önce mutlaka(Squoosh) buradan görsel boyutunu optimize edin.
  • Görsel dosyasının ismini bir anahtar kelime olarak kullanın. Bunun için sayfa başlığından yardım alabilirsiniz. Örneğin, ” Pratik Çadır Kurma Yöntemleri” Sayfası İçin “pratik-cadir-kurma-yontemleri” Şeklinde bir dosya isimlendirmesi yapabilirsiniz yükleyeceğiniz görsel için.
  • Görsel için Alt text özelliğini kullanın. Bir çok hazır e-ticaret paketinde ya da WordPress’te halihazırda olan bir özellik. Bu özelliği bulduktan sonra her bir görsel için birer alt text oluşturmayı ihmal etmeyin. Önemli sayfaları önceliklendirebilirsiniz.
  • Yüklediğiniz Ürün Görsellerini korumak için filigran (görsel üstünde şeffaf bir şekilde logonuzu eklemek.) kullanabilirsiniz.

5- Tüm İzleme Araçlarını Kurun

Google Analytics ve Yandex Metrica araçlarını kullanın. Google Analytics gelen ziyaretçi hakkında bir çok bilgi veriyorken, Yandex metrica sayesinde siteye gelen kullanıcının kısa bir ekran videosunu izleyebiliyorsunuz. Üstelik ürünü sipariş verme sayfasından tutun, kayıt olma sayfasına kadar kayıt alan bir sistem. Bu sayede sistem iyileştirmelerini daha efektif bir şekilde yapabilirsiniz.

 

https://www.flatinium.com/

Flatinium Ajansı'nın Kurucusu. Kişiler ve Kurumlar için SEO danışmanı. 5 Yıllık sektör deneyimi ve Teknik SEO Profesyoneli. Sıkı python ve web server meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödeme bildirimi yapın.

Gönderdiğiniz bilgiler, banka hesap bilgilerinizle uyuştuğundan emin olun.

genellikle 3 saat içinde ödemenizi onaylarız ve [email protected] adresiyle iletişime geçeriz.