AnasayfaFlatinium BlogSEODns Prefetch Nedir?

Dns Prefetch Nedir?

Dns prefetch, harici kaynakların hızlı bir şekilde yüklenmesi için önceden DNS çözümlemesi sağlayarak rendering performansını olumlu olarak etkileyen önemli bir faktördür. DNS Prefetch, harici kaynakların yoğun olarak kullanıldığı siteler için olmazsa olmazıdır.

Harici kaynaklara örnek vermek gerekirse; Google analytics kodu, herhangi bir Google fontu bile harici kaynak olarak nitelendirilebilir. Harici kaynaklar adı üstünde, dışarıdan yüklenen kaynaklar anlamında gelmektedir. Teknik olarak sizin sunucunuz üzerinden işlem görmeyen herhangi bir dosya türü harici kaynak olarak nitelendirilebilir.

Anlamsal Olarak DNS Prefetch Nedir?

DNS Prefetch anlamsal olarak, harici DNS kaynaklarını önceden getirme anlamına gelir.

Teorik Olarak DNS Prefetch Nedir?

Teorik olarak dns prefetch’ten bahsetmeden önce ortalama bir web sitesinin kullanabileceği harici kaynakları tahmin edelim.

  • Google Analytics Kodları,
  • Yandex metrica kodları,
  • Google fontları,
  • 3.parti canlı destek kodları (tawk.to v.b)
  • Youtube videoları
  • Diğer google apileri vb..

Eğer Tag manager’i  ve CDN servislerini dahil etmezsek, 6 farklı harici kaynak kullandığımızı, ve bu DNS isteklerinin rendering’in 2/4’ünde büyük bir zaman kaybettirdiğini söyleyebiliriz. Botlara ve normal tarayıcılara iyi davranmalıyız çünkü bize yeterince vakit ayırmalarını istiyoruz.  (❤️)

Not: Bu nedenle başladığımız her projenin başlangıcında, dns prefetch başta olmak üzere crawl ile ilgili diğer tüm detaylar konusunda oldukça ısrarcıyız.

SEO için mümkün olduğunca harici kaynak kullanmakla ilgili çekimser olmalıyız. Her ne olursa olsun harici kaynaklar, yerel sunucu kadar efektif çalışmayabilir ya da istenmeyen yanıt kodlarına maruz bırakabilir .(302, 500 ,502 v.b)

https://www.flatinium.com/

Flatinium Ajansı'nın Kurucusu. Kişiler ve Kurumlar için SEO danışmanı. 5 Yıllık sektör deneyimi ve Teknik SEO Profesyoneli. Sıkı python ve web server meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödeme bildirimi yapın.

Gönderdiğiniz bilgiler, banka hesap bilgilerinizle uyuştuğundan emin olun.

genellikle 3 saat içinde ödemenizi onaylarız ve [email protected] adresiyle iletişime geçeriz.