Canonical Nedir, Canonical URL Nasıl ve Neden Kullanılır? | 2021

Canonical nedir, Canonical nasıl kullanılır? konularını merak ediyorsanız hazırladığımız bu içerik tam size göre. Bilindiği üzere Canonical Url, uzun zamandır SEO alanında kullanılan bir etiket türüdür. Fakat, her ne kadar uzun zamandır var olan bir etiket olsa da Canonical etiketinin değeri yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır.

SEO konusunda son derece önemli olan bu etiket, arama motoru dostu olan URL olarak da adlandırılmaktadır. İnternet sitenizin otoriter sayfalarını ön plana çıkaran bu URL etiketi, aynı zamanda kopya olan sayfaları da engellemektedir. Peki Canonical nedir, Canonical URL nasıl ve neden kullanılır? İşte, Flatinium ailesi olarak merak edilen bu soruların yanıtlarını sizler için cevaplıyoruz.

Canonical Nedir?

 

flatinium-canonical-nedir-2

Birçok web sitesi sahibi, son dönemlerde Canonical ne demek sorusunu araştırmaktadır. En kısa açıklamasıyla Canonical URL, birden fazla aynı içeriğe sahip olan sayfaları engelleyen bir etiket yapısıdır. Web sitelerinde kullanılan bu etiket sayesinde kopya içerik sorunlarının da önüne geçilmektedir.

Canonical Nasıl Kullanılır?

 

flatinium-canonical-nasil-kullanilir-2

Canonical URL kullanımı için internet sitenizin HTML etiket sayfasını açmanız gereklidir. Söz konusu sayfayı açtıktan sonra en üstte bulunan etiket alanına Canonical URL etiketini yazınız ve sayfayı kaydediniz. Yapacağınız bu küçük işlem sayesinde kopya sayfalarının önüne geçebilir ve olası Google cezalarından kurtulabilirsiniz. Örnek kullanım için hem yukarıda bulunan görseli inceleyebilir hem de aşağıda yer alan URL yapısına göz atabilirsiniz.

<link rel=”canonical” href=https://www.flatinium.com/blog/ /> 

Canonical URL Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

flatinium-canonical-kullaniminda-dikkat-edilmesi-gerekenler

Canonical URL nedir sorusuna ek olarak bu etiketin kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar da oldukça fazla merak ediliyor. Dilerseniz, oldukça merak edilen bu hususları gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim. 

 • Canonical URL etiketi, mutlaka <head> etiketlerinin arasında yazılmalıdır.
 • Bir web sayfasında birden fazla kez Canonical etiketi kesinlikle kullanmayınız.
 • Canonical URL’ sine ek olarak next ve prev komutları da kullanılabilir.
 • Tüm bunların yanı sıra yönlendirme işlemini mutlaka hatasız olarak yapmalısınız.

Neden Canonical URL Kullanmalıyım?

 

flatinium-neden-canonical-kullanmaliyim-2

Canonical URL kullanmanıza neden olabilecek birçok farklı sebep olabilir. Bu sebeplerden en önemlisi ise hiç kuşkusuz kopya içeriklerin tespitidir. Peki kopya içerik dışında neden Canonical etiketi tercih etmeliyim. Bana hangi avantajları sağlar? İşte, adım adım bu soruların cevapları…

 • Web sitenizde aynı içeriğe sahip olan sayfa ya da yazılar varsa bu etiketi mutlaka kullanmalısınız. Yapacağınız bu kullanım sayesinde web sitenizin Spam sınıfına girmesini engelleyebilir ve olası Google cezalarından kurtulabilirsiniz.
 • Sayfalarınızın, yazılarınızın ya da kategorilerinizin URL yapılarında benzerlikler var ise mutlaka bu etiket kullanımını yapmalısınız.
 • Web sitenizin adresi www ile başlamıyorsa Canonical URL kullanmanın vakti gelmiştir.
 • Web sitenizde bulunan sayfalar AMP’ ye sahip değilse mutlaka bu etiketi kullanmalısınız.
 • URL adresinizde harf oyunlarıyla birlikte Google örümceklerini yanıltıyorsanız bu etiketi mutlaka kullanmalısınız. Zira yapay zeka sayesinde yaptığınız bu oyunlar tespit edilebilir ve içerikleriniz kopya sebebiyle cezaya maruz kalabilir.

Canonical URL Nasıl Olmalı? 

 

flatinium-canonical-url-nasil-olmali-2

Canonical nedir konusuna ek olarak Canonical URL nasıl olmalıdır ile ilgili de çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Google tarafından yapılan açıklamalara göre, söz konusu URL adresinin sade bir şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Flatinium ailesi olarak bu etiket kullanımının nasıl yapılacağı ile ilgili örneği yukarıda sizlere vermiştik. Yine o örnekten yola çıkarak söz konusu etiketin kullanımı ve sadeliği ile ilgili aynı örneği aşağıda sizlere sunuyoruz. 

 <link rel=”canonical” href=https://www.flatinium.com/blog/ />

Kopya İçerik Hangi Sorunlara Yol Açar?

 

flatinium-kopya-icerik-hangi-sorunlara-yol-acar-2

Canonical nedir sorusunu sizler için yukarıda yanıtladık. Bu bilgilere ek olarak bu kez sizlere kopya içeriğin açtığı çeşitli sorunlardan bahsedeceğiz. Bilindiği üzere Google arama motoru, yapay zekâ desteği ile donatılmış özel bir sisteme sahiptir. Sahip olunan bu özel sistem sayesinde Google arama motoru da kopya içerikleri kolaylıkla tespit edebilmekte ve işleme alabilmektedir.

İşlemler neticesinde web sitenizde herhangi bir kopyanın olması durumunda çeşitli cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir ya da web siteniz direk olarak Google arama motorundan silinebilir. Dilerseniz, kopya içeriğin açtığı sorunları gelin biraz daha ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

 • Kopya içerik sebebiyle Google arama motoru başta olmak üzere diğer arama motorlarında da sıralama kaybedebilirsiniz.
 • Kopya olan içeriğinizde gereksiz paylaşımlar mevcut ise Deindex cezası ile karşı karşıya da kalabilirsiniz. Google arama motoru tarafından verilen bu ceza, bilinmelidir ki alabileceğiniz en yüksek cezadır. Bu cezayı alan web siteleri, Google arama motorunda çıkartılmakta ve tüm index alan içerikleri de silinmektedir.
 • Tüm bu bilgilere ek olarak internet sitenizin değerli düşebilir ve Spam skoru da yükselebilir.

Bu tip durumlarla karşılaşmamak için özgün içerikler yazmalı ve Canonical URL etiketini kullanmalısınız. Yapacağınız birkaç adım sayesinde yukarıda bulunan cezalardan kurtulabilir ve içeriklerinizi güvenle indexledebilirsiniz.

Canonical nedir sorusunu sizler için ayrıntılı ve bir o kadar da kapsamlı bir şekilde yanıtladık. Sizlerde Canonical nedir yazımızı inceleyebilir ve bu etiket yapısı ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca Canonical nedir yazımızın içerisinde kopya içerik ile ilgili alanı da okuyabilir ve bu konuda önlem alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.