Bionluk ile İnternetten Para Kazanma

Ülkemiz üzerinde freelance olarak hizmet vermeye başlayacak olan kişilerin ilk karşılaşacakları ortamlardan birisi Bionluk’tur. Bionluk freelance olma yolunda atılacak ilk adım, katılabileceğiniz ilk platform olabilir. Peki, Bionluk nedir?

Bionluk Nedir?

flatinium-bionluk-nedir

Bionluk platformunun amacını aslında ismine bakarak da kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bionluk, 10 TL’den başlayan fiyatlarla freelance olarak hizmet veren kişileri ve platformda iş yaptırmak isteyen kişileri aynı ortamda buluşturan bir topluluktur.

Bionluk para kazanma konusunda hizmet veren; içerik üreticileri, tercümanlar, grafikerler, yazılımcılar, animasyoncular, dijital reklamcılar vb. birçok freelance çalışanın toplandığı bir platformdur. Bu platform üzerinde hizmet veren kişiler kendi yeteneklerine göre, hizmet verecekleri alandaki fiyatları kendileri belirler. Bu yüzden freelance olarak çalışan kişilerin özgür bir ortamda satış yapabilmelerine ve bionluk ile internetten para kazanma imkânını sağlar.

Bionluk Çalışma Sistemi

Bionluk, hizmet veren ve hizmet alan kişilerin haklarını savunmak amacıyla belli bir sistem üzerinde çalışmaktadır. Bu sistemin amacı, her iki taraftan da kötü niyetli kişilere karşı hakların korunmasıdır. Bionluk üzerinde herhangi bir hizmet satın almak istediğinizde öncelikli olarak hizmet verecek kişi ile irtibata geçmeniz gereklidir. Hizmet hakkında bilgi, şartlar gibi detayları satıcıya ilettikten sonra ödeme işlemi gerçekleştirilir. İşte tam olarak bu aşamada Bionluğun koruma sistemi devreye giriyor.

Bionluk üzerinden hizmet satın aldığınızda, hizmet karşılığında ödenen ücret hizmet veren freelance çalışana iletilmeden önce bir havuzda bekletilir. Hizmeti veren kişi, gerekli şartları zamanında yerine getirerek hizmet alan kişiye iletmek zorundadır. Eğer hizmet zamanında teslim edilirse, hizmet alan kişi işin incelemesini yapar. Hizmet konusunda bir memnuniyet söz konusuysa onay verilir ve havuzda bekletilen ödeme hizmet veren kişiye aktarılır.

Satıcı verdiği hizmeti zamanında yerine getirmezse veya hizmetin detayları konusunda herhangi bir aksaklık meydana gelirse, sipariş iptal edilir ve havuzda bekletilen para hizmet alan kişiye geri iade edilir. Bu durumda hizmet veren kişi için olumsuz yorum bırakabilir. Bu olumsuz yorumlar hiçbir şart altında silinmez ve kişinin profilinde sürekli olarak görülebilir.

Bionluk freelance kişiler ile müşterileri buluşturan bir platform olduğundan, sistemin devam etmesi için gelir modeli olarak komisyon almayı tercih etmektedir. Bionluk komisyon oranı %20 olarak belirlenmiştir. Yani hizmet alan kişi ödemeyi yapıp havuza para aktardıktan sonra, iş onaylanırsa bu para üzerinden %20 komisyon kesilir ve kalan miktar hizmet verene aktarılır. Bu komisyon sistemi bionluk tarzı siteler de oldukça sık bir şekilde görülür. Diğer freelance platformlarını ve internetten para kazanma konularını inceleyebilmek için bloğumuzun ilgili kategorisini inceleyebilirsiniz.

Bionluk Üyeliği Ücretli midir?

Bionluk ile internetten para kazanma konusunda çalışmalar yapmak için platforma üye olmak gerekir.  Bionluk platformuna üye olabilmek için cüzi bir miktar ödeme yapmak gereklidir. Bionluk üzerinden tek seferlik 19,90 TL ödeyerek; sınırsız portföyünüzü yüklemek, sınır olmayan saklama alanı, alıcıların hepsinin taleplerini görebilmek ve teklifler verebilmek, iş ilanı oluşturmak, ilk ay süresince özel üyelik imkânlarından faydalanabilmek gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. Eğer işler yolunda giderse ve platform üzerindeki müşterileriniz ile sesli görüşmeler yapmak isterseniz 6,99 TL karşılığında bir ücret ödeyerek bu özellikten de faydalanabilirsiniz.

 Bionluk Ödemeleri Nasıl Çekilir?

flatinium-bionluk-odemeleri-nasil-cekilir

Bionluktan para çekme aslında oldukça kolaydır. Bionluk platformunun nasıl işlediğini ve platformun sahip olduğu havuz sistemine daha önce detayları ile değinmiştik. Bionluk üzerinden hizmet verdiğinizde ödeme alabilmeniz için hizmeti alan kişinin onay vermesi gereklidir. Eğer müşteri hizmeti inceledikten sonra onay verirse, Bionluk tarafından 2 iş günü içerisinde sistem üzerinde belirttiğiniz IBAN adresinize kazanılan ücret yatırılır. Yatırılan ücretten Bionluk tarafından %20 komisyon kesildiğini unutmamak gerekir.

Bionluk ve Vergi Meselesi

Bionluk platformu freelance çalışma modelini benimseyen insanların hizmet verdiği ve alanında Türkiye’nin önde gelen platformları arasında yer alıyor. Freelance çalışma modeli, rahat ve esnek iş anlayışı, özgür bir çalışma alanı gibi avantajları da beraberinde getiriyor. Fakat freelance olarak çalışmak, vatandaşlık görevlerinden kurtulmak anlamına gelmiyor. Bir kurum bünyesinde görev yapılmadığından dolayı, freelance çalışanlar tüm mali işlerini kendi başlarına yapmak durumunda kalıyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre; ülkemizde yaşayan vatandaşların, kazandıkları geliri yasallaştırmak için bu gelirin vergisini ödemeleri gerekir. Vergi ödemenin pek çok yöntemi vardır. Ancak freelance olarak çalışan kişiler genellikle, vergi ödeyebilmek ve fatura kesebilmek adına “Şahıs Şirketi” kurmayı tercih eder. Bu şekilde hem verilen hizmet faturalandırabilir hem de gelir vergisi ödenerek yasal bir kazanç elde edilmiş olunur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.