(ASO) APP Store Optimization Rehberi

ASO Nedir?

App Store Optimization (ASO) dilimize Mobil Uygulama Marketleri olarak çevrilmiştir. Mobil uygulamaların daha hızlı bir şekilde indirilebilmesi için gerçekleştirilen çalışmalardır.

Google, Nokia ve Apple markaları kendi uygulama marketlerine sahiptir. Dünyada bu markaları kullanan insanların sayısı milyonları bulmuştur. Milyonlarca insanın kullanımı sonucunda da markalar arasında rekabet oluşması kaçınılmazdır.

İnsanların kullanabileceği binlerce mobil uygulaması vardır ve eğer kendi uygulamanızı markette ön plana çıkarmak isterseniz optimizasyon için belirli kuralları gerçekleştirmeniz gerekir. Optimizasyonun amacı uygulamanızın indirilme sayısının arttırılması, hedef kitlenizin beklentilerini karşılamaktır.

Birçok yöntem arasından uygulamanız için en doğru olan özellikleri araştırarak uygulamanız gerekir. Optimizasyon için yapacağınız çalışmalar uygulamanızı yukarı taşır. App store optimization apple uygulama marketi için optimizasyon desteği almak istediğinizde işinde uzman bir ajans ile çalışarak uygulamanızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Optimizasyon için belirli kuralları uygulamak uygulama marketinde arama yapıldığında sizin uygulamanızı yukarılarda çıkarır. Bu şekilde hedef kitlenize ilk olarak sizin uygulamanız ulaşmış olur. İndirme sayısı ön planda olmanızdan dolayı daha çok olur.

ASO yapıldığında yalnızca uygulama marketleri üzerinde optimizasyon gerçekleştirilir. Bu şekilde SEO hizmetinden ayrılır. ASO gerçekleştirirken uygulamanızın içeriğinde herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez. ASO yapılacağı zaman uygulamanıza ait nitelikler aynı kalır. Önemli olan uygulamanızı nasıl sunduğunuzdur. Hedef kitlenizle olan etkileşimleriniz ve markete uygulamanızı nasıl eklediğiniz önemlidir.

 

App Optimization Android

Uygulamanız için market optimizasyonu gerçekleştirmek istiyorsanız birtakım ayarları yapmanız gerekir. App store optimization aso ile ayarlamaları yaptığınızda markette uygulama sıralamasına etki etmiş olursunuz.

İlk olarak dikkat etmeniz gereken husus uygulamanızın ismidir. Uygulamanın niteliği ile bağdaşan bir isim olmalı ve hedef kitlenizle de bağdaşma sağlamalıdır. Uygulamanızın için seçtiğiniz isim hedef kitlenizin aklında kalmalıdır. Akılda kalıcı olan bir isim olmalıdır.

Söylemesi kolay olan bir isim her zaman avantajlıdır. Uygulamayı ne amaçla tasarladıysanız bunu iyi şekilde yansıtır olmalıdır. Uygulamanız hangi alana hizmet ediyorsa mutlaka en önemli kelimeyi adında içermelidir. Örneğin bankacılık ile ilgili bir uygulama tasarladıysanız isminde bankacılık kelimesi mutlaka geçmelidir. App store optimization Google play sıralamasında üst alanlara çıkması önemlidir fakat ismi eğer doğru seçmezseniz indirme sayısı az olacaktır.

APP Store Optimization

İsimden sonra önemli noktalardan biri de uygulama için yazdığınız açıklama kısmıdır. İsmi doğru seçseniz bile eğer hedef kitlesi için tatmin edici bir açıklama yazmazsanız indirme sayınız istediğiniz gibi olmaz.

Açıklama kısmında uygulamanızda en çok öne çıkan özellikleri, ne amaçla uygulama yapıldığını, avantajlarını, uygulama mobil cihaza indirildiğinde ne işe yaradığını açıklayıcı ve akıcı bir dille anlatmanız gerekir.

Açıklamanızı yazarken dilerseniz sizin uygulamanıza benzer uygulamaları olan rakiplerinizin açıklama kısımlarından araştırma yapabilirsiniz. Anahtar kelime seçimi, metindeki vaatler, avantajlar sizin için de örnek olabilirler.

App Store Optimization 2021

Uygulama marketine açıklama yazacağınız zaman nasıl anlattığınız ve kelimeleriniz oldukça önemlidir. Google app store optimization için hedef kitlenize doğru bilgiler vermeniz gerekir.

Yapabileceğiniz özelliklerden biri de çoklu dil özelliğini kullanmaktır. Bu şekilde daha çok insana erişim sağlayabilirsiniz. Anahtar kelimeleri uygulamanızı en iyi şekilde anlatan kelimelerden seçmeniz gerekir. Uygulama marketinden yapılacak olan indirmeleri etkileyen bir diğer husus uygulamanız için seçtiğiniz simgedir.

Örneğin kitap kapaklarını beğenip satın alan insanların olması gibi uygulama simgesini beğenerek sizinkini indirmeyi tercih eden insanlar da olacaktır. Simge seçerken hedef kitlenizin beğenilerine göre seçim yapmanız sizin için avantajlı olur.

Uygulama simgesi için sektörünüze ait araştırma yapmak faydalı olur. Renk ve tarz seçiminde araştırmalarınızı kullanabilirsiniz. Ios app store optimization yapmak istediğinizde kullanıcıların yorumlarına da dikkat etmelisiniz.

Hedef kitlenizden insanlar uygulamanızı indirmeden önce daha önce indirmiş olan kişilerin yorumlarını okuyarak bu yorumları oldukça dikkate alırlar. Hem yorumlar hem de derecelendirmeler insanların uygulama indirmeden önce baktığı ilk yerlerdir.

Uygulamanızı kullanan kişilerin yorumlarını ve geri dönüşlerini önemsemeniz sizin için avantajlı olacaktır. Eğer bir kişi uygulamanız hakkında olumsuz yorum yaptıysa kendisine geri dönüş yapmak ve ilgilenmek güzel bir intiba bırakır.

Olumsuz yorumlarda hatalarınızı telafi etmek için çalıştığınızı ve uygulamanızı geliştirdiğinizi söylemek her zaman olumlu dönüşler alacak ve insanları memnun edecektir.

App Store Optimizasyonu

ASO Nasıl Yapılır?

Uygulama marketinde indirme sayısını arttırmak için uyguladığınız optimizasyon ile hedef kitlenizle daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Samsung uygulama optimizasyonu yaparken hedef kitlenizle olan etkileşimiz de önemlidir.

Bir kişi uygulamanız için kötü yorum yaptıysa ve kendisine uygulamanızı geliştireceğinize dair samimi bir cevap verdiğinizde uygulamanızı indirmek isteyen diğer insanlar için olumlu bir intiba bırakmış olursunuz.

Uygulamanızın indirme sayısı onu ne kadar doğru ve iyi şekilde anlatabildiğinize bağlı olur. Doğru anlatım için kendinize bir strateji oluşturmalı ve açıklama kısmını bu stratejiye göre hazırlamalısınız.

ASO (APP Store Optimization) çalışması yaptığınızda uygulamanızın organik indirme sayısı da artmaya başlar. Uygulamanız daha çok görünür hale gelir ve daha geniş kitlelere ulaşım sağlamış olursunuz. Mobil uygulama optimizasyonu insanlar uygulama marketinde arama yaptıklarında uygulamanızı üst sıralarda gösterir.

Araştırmalara göre insanların ilk gördüğü uygulamayı indirme olasılığı çok yüksektir. Üst sıralarda çıkan uygulamanız daha çok insan tarafından keşfedilir. Uygulamanızı Google Play için optimize etmek istediğinizde size 4000 kelimeye kadar çıkabileceğiniz bir açıklama alanı verilir.

Fazla kelime sayısı sayesinde uygulamanızı en iyi şekilde tanıtabilir ve birçok anahtar kelime kullanabilirsiniz. Anahtar kelimeler sayesinde insanlar o kelimeyi arama butonuna yazdığında karşılarına ilk sıralarda sizin uygulamanız çıkar.

Uygulamanız için dilerseniz görsel yüklemesi de yapabilirsiniz. Görseller üzerine uygulamanız için açıklayıcı metinler ekleyebilirsiniz. Görseller kaliteli sunum yapmanızı sağlar.

Uygulamaları Optimize Etmek

Uygulamanızı markette ön plana çıkarmak için yararlanabileceğiniz bir diğer özellik tanıtım videosu eklemektir. Mobil arama motoru optimizasyonu sağladıktan sonra uygulamanızı doğru şekilde tanıtmanız insanların indirme tercihlerini etkileyecektir.

Tanıtım videosu hazırlamak sizin için bir artı olabilir ve hedef kitlenize uygulamanızı daha iyi şekilde anlatabilirsiniz. Optimizasyonun bu kadar önemli olmasının nedeni insanlar için uygulamanız görünür olmazsa indirme de yapamayacak olmalarıdır.

Bu sebeple market arama butonuna anahtar kelime girdiklerinde uygulamanız karşılarına çıkmalıdır. Uygulamanız alanında en iyisi olabilir fakat eğer görünmez ise istediğiniz indirme sayısına asla ulaşamazsınız.

İnsanların uygulamanızı görmesi önemlidir fakat önemli olan bir diğer nokta da hedef kitlenizin uygulamanıza ulaşmasıdır. Direkt olarak hedef kitleye ulaşım için sektörünüze dair anahtar kelimeleri uygulama açıklamasına yerleştirmeniz gerekir. Mobil uygulama optimizasyonu uygulamanızın indirme sayısında uzun vadeli olan çözümlerdir.

Uygulama açıklamanızda anahtar kelime kullandığınızda insanlar anahtar kelimeyi ne zaman yazarsa uygulamanız karşılarına çıkar. Bu sebeple güncellemeleri de sürekli yapmanız faydalı olur. Uygulamanıza yeni özellikler koyarsanız bu özelliğe dair anahtar kelimeleri açıklamanıza eklemeniz gerekir.

Ücretli reklam satın alarak da uygulamanızın reklamını yapabilirsiniz fakat bu sürekli bir çözüm değildir. ASO(APP Store Optimization) kurallarını gerçekleştirdiğinizde ücretsiz olarak sürekli reklam yapmış olursunuz. ASO uygulamak uygulamanızın sürekli şekilde indirilmesini sağlar ve bu şekilde kazancınız da artmış olur. Uygulamanızı büyütebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Hangi Mağazalar  İçin APP Store Optimization Yapılmalı?

Google Play Store

App Store

App Gallery

Microsoft Store

Galaxy Store

ASO Ajans

Uygulamanıza market optimizasyonu yapmak istediğinizde dilerseniz profesyonel bir ajans ile de çalışabilirsiniz. APP Store Optimization hedef kitlenize hızlı ulaşımı ve doğru pazarlama yapmanızı sağlar.

Yerelleştirme özelliği sayesinde uygulamanız birçok dilde kullanıcılara sunulur ve bu şekilde indirilme oranı da artar. Optimizasyon konusunda bilgilendikten sonra karar vermeniz gereken bir diğer husus da uygulamanız için hangi marketi kullanmak istediğinizdir.

Google Play ve Apple Store marketlerinin ikisi için de optimizasyon yapabilir ve iki markette de uygulamanızı yayınlayabilirsiniz. İki marketi de kullanmak indirme sayınızı ikiye katlamış olur.

Uygulama marketi optimizasyonunda anahtar kelime kullanmak hayati önem taşır. Kullanmanız gereken anahtar kelimeleri de yine sektörünüze bakarak bulursunuz. Aso Google Play ya da Apple Store için uygun anahtar kelimeleri bulduğunuzda hedef kitleniz için görünür olursunuz.

Anahtar kelimeleri seçerken uygulamanızın en temel özelliklerinden başlamalısınız. Bu özellikleri tanımlarken eş anlamlı kelimeler anahtar kelime öbeği olarak kullanılabilir. Benzer olan uygulamaların açıklamalarına bakarak anahtar kelimelerini örnek alabilirsiniz.

Uygulamanıza ait olan kategoriyi belirleyerek hedef kitlenizin kategoriye dair hangi kelimeleri arama butonuna girdiğini bulmak anahtar kelimelerini seçmenizi sağlar. Güncellemeler geldikçe anahtar kelime arayışı devam ettiği için bu sürekli bir durumdur.

Mobil uygulamanız için ASO çalışması yaptığınızda hedef kitlenize kısa yoldan ve hızlı şekilde ulaşım sağlarsınız. Uygulama indirme sayısı organik olarak artmaya başlar.

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/App_store_optimization

https://www.statista.com/statistics/276623/number-of-apps-available-in-leading-app-stores/

https://keywordtool.io/app-store

Daha fazlası için Flatinium Blog’u takip etmeyi unutmayın. Flatinium SEO&PPC Marketing

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.