Anchor Text Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Neden Önemlidir? (2021)

Anchor Text basitçe açıklamamız gerekirse web sitelerindeki tıklanabilir metinlere denir. Bağlantı metni olarak da tabir edebileceğimiz bu yöntem sayesinde metinler tıklanabilir hale getirilerek belli adreslere yönlendirmeler yapılabiliyor. Ancak tıklanabilir metin yönteminin oldukça dikkatli şekilde kullanılması gerekiyor.

Çünkü Anchor Text doğru kullanıldığında sitenin arama motorlarındaki sıralaması olumlu yönde etkileniyor. Bu yüzden bağlantı metinlerinin web siteleri için önemi oldukça büyük. Bu konuya neden özellikle dikkat edilmesi gerektiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Anchor Text Ne İşe Yarar?

flatinium-anchor-text-nedir-cesitleri-neler

Anchor Text daha önce de belirttiğimiz gibi tıklanabilir bağlantı metinlerine deniyor. Yani bağlantı metinleri, web sitelerinde özellikle makale aralarında gördüğünüz tıklanabilen metinlere deniyor. Bu bağlantı metinlerinin genellikle renkleri farklı veya altı çizili olabiliyor.

Metinlerin içerisine bir bağlantı adresi yerleştiriliyor ve metine tıklandığında kullanıcı direkt o adrese yönlendiriliyor. Bu tıklanabilir metinlerin daha iyi bir web sitesi için dikkatli şekilde kullanılması gerekiyor. Çünkü tıklanabilir bağlantı metinleri, sitenin arama motorlarındaki sıralamasına etki edebiliyor.

Bu kısımda son olarak tıklanabilir bağlantı metinleri için bir örnek vermek istiyoruz. “Flatinium bağlantı metnine tıklayarak web sitemizin ana sayfasına gidebilirsiniz” cümlesindeki Flatinium kelimesini tıklanabilir bağlantı metinlerine örnek olarak gösterebiliriz.

Anchor Text Neden Önemlidir?

Anchor Text arama motoru sıralamasında yükselmek için oldukça önemli. Bildiğiniz gibi bir web sitesinin arama motoru sıralamasındaki konumu genel olarak SEO optimizasyonunun ne kadar iyi olduğuyla alakalı. SEO konusunda da backlinklerin öneminin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu yüzden tıklanabilir metinlerinde web siteleri için önemi oldukça büyük.

Çünkü bağlantı metinleri yanlış kullanıldığında web sitelerinin arama motorlarındaki sıralaması olumsuz etkilenebiliyor. Bu bağlantı metinleri hem kullanıcılara hem de arama motorlarına bağlantılı oldukları içerik hakkında fikir verebiliyorlar. Yani tıklanabilir metinde kullanılan metin, bağlantıdaki içerik hakkında ipuçları içerebiliyor.

Bu sayede o sayfa sıralamaya girebiliyor ve dizine de eklenebiliyor. Ayrıca Anchor Text olarak bilinen bağlantı metinleri doğru kullanıldığında kullanıcıların bağlantıya tıklama konusunda karar vermeleri kolaylaşabiliyor. Böylece hem içerik kullanıcılar için daha okunabilir bir hal alıyor hem de sayfanın arama motorundaki sıralaması yükseltilebiliyor.

Anchor Text Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitenizde Anchor Text kullanırken dikkat etmeniz gereken birçok önemli detay mevcut. Bu kısımda bu detayların bazılarından bahsetmeye çalışacağız. İlk olarak tıklanabilir metnin içerisine yerleştirdiğiniz bağlantı adresi kelimenizle alakalı olmalı. Yani tıklanabilir metin olarak ‘SEO’ kelimesini seçtiyseniz içerisine bağlantı adresi olarak alakasız bir adres yerleştirmemelisiniz.

Çünkü bağlantı metni olarak SEO kelimesini kullandığınızda arama motorları içeriğin SEO ile alakalı olduğunu baz alırlar. Bu yüzden tıklanabilir metin içerisine alakasız bir adres yerleştirmeniz arama motorlarındaki sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca web sitenizde gezinen kullanıcıların, tıklanabilir metinler sayesinde sıkılmadan diğer içeriklere göz atabilmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden yayınladığınız içeriklerin arasına göze hoş gelecek şekilde Anchor Text eklemeli ve kullanıcıların bu bağlantılara tıklayarak web sitenizde ilgili içeriklere yönlenmelerini sağlamalısınız.

Bağlantı metinlerini alakasız şekilde rastgele yerleştirirseniz kullanıcılar web sitenizdeki bağlantı metinlerine tıklamaktan kaçınacaklardır. Bu kısımda son olarak bağlantı metinlerindeki bağlantıları hep aynı kelimelerle aynı sayfalara yapmamanız gerektiğini belirtelim. Yani bu yöntemi kullanırken hem tıklanabilir metinleri hem de bağlantı adreslerini dengeli şekilde düzenlemeniz oldukça önemli.

Anchor Text Nasıl Kullanılır? 

Anchor Text kullanımı oldukça basit şekilde yapılabiliyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bağlantı metninin doğru şekilde kullanılması gerekiyor. Web siteleri için oldukça önemli olan bu metin kod kısmında şu şekilde oluşuyor:

<a href=”https://www.flatinium.com/”>Performans Odaklı Dijital Pazarlama Ajansı</a>

Anchor Text Hazırlarken Kullanılabilecek Etiketler Nelerdir?

Nofollow Etiketi

Anchor Text oluştururken kod kısmında kullanılabilecek bazı önemli etiketler bulunuyor. Bunlardan ilki nofollow etiketi olarak karşımıza çıkıyor. Nofollow etiketini arama motorlarının bağlantıdaki adresi takip etmemelerini istediğinizde kullanabiliyorsunuz. Yani bu etiketi kullandığınızda arama motoru botları bağlantı adresindeki linke bir değer aktarımı yapmıyorlar. Nofollow etiketi kullanımı şu şekilde oluşuyor:

<a href=”https://www.flatinium.com/”rel=”nofollow”>link</a>

Sponsored Etiketi

Anchor Text oluştururken sponsored etiketi adından da anlaşılabileceği üzere sponsorlu bağlantılarda kullanılıyor. Eğer sponsorlu bağlantılara önceden nofollow etiketi uygulanmışsa tekrardan sponsored etiketi kullanılması gerekmiyor. Reklam içerikli bağlantılarda ve sponsorluk formu gibi bağlantılarda kullanılabilecek etiketin kod kısmında kullanımı şu şekilde oluşuyor:

<a href=”https://www.flatinium.com/”rel=”sponsored”>link</a>

UGC Etiketi

UGC etiketi de Anchor Text hazırlarken kullanılabilecek etiketler arasında bulunuyor. Bu bağlantı etiketi makale veya blog yorumlarında yer alan bağlantılarda kullanılabiliyor. Ayrıca yine bu etiket, forumda oluşturulan gönderilerdeki bağlantılarda da kullanılabiliyor. Yani bu etiketin kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içeriklerde kullanılabildiğini söyleyebiliriz. UGC etiketinin kullanımı kod kısmında şu şekilde oluşuyor:

<a href=”https://www.flatinium.com/”rel=”ugc”>link</a>

Anchor Text Çeşitleri Nelerdir?

Bu kısımda bazı farklı Anchor Text türlerinden bahsetmek istiyoruz. Bağlantı metni olarak da bilinen bu metin türleri arasında karşımıza birçok farklı tür çıkıyor. Bu türlerden bazıları aşağıdaki şekilde oluşuyor.

Çıplak URL Metni

Anchor text türleri arasından ilk olarak naked link text konusuna değinmek istiyoruz. Bu bağlantı metni, URL adresinin herhangi bir metinle maskelenmeden oluşmasına denir. Yani normalde bağlantı metni eklediğinizde “buraya tıklayın” gibi metinlerin içerisine bir URL adresi yerleştirirsiniz. Ancak naked link text, URL adresinin olduğu gibi içeriğe yapıştırılmasına denir.

Markalı Bağlantı Metni

Bu bağlantı metni türü, marka adının geçtiği bağlantı metinlerine denir. Yani domain adresinizde bir marka adı kullanıyorsanız bu bağlantı metni türü oldukça işinize yarayabilir. Yani domain adresinizde marka adı varsa bu tıklanabilir bağlantı metni türünü kullanmanız siteniz için olumlu yönde etki edebilir.

Genel Bağlantı Metni

Anchor Text türlerinde son olarak genel bağlantı metinlerinden bahsetmek istiyoruz. Bu bağlantı metni genel olarak birçok web sitesi tarafından kullanılan metindir. Bu türde bağlantı metni olarak “buraya tıklayın”, “buradan indirin”, veya “daha fazla bilgi” gibi metinler tercih edilmektedir. Yani yönlendirilecek bağlantı adresi bu tür metinlerin içerisine yerleştirilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.