HomeBlogSEOAnahtar Kelime Araştırması Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Anahtar Kelime Araştırması Nedir? Neden Yapılmalıdır?

 

Anahtar kelime araştırması, web sitesinde kullanılacak anahtar kelimelerin analiz edilmesi olarak tanımlanabilir. Web sitelerinde anahtar kelimelerin önemi büyük olduğu için anahtar kelimelerin araştırması da dikkatli şekilde yapılmalıdır.

Çünkü anahtar kelimelerin doğru kullanımı, web sitesinin arama motoru sıralamasını olumlu yönde etkiler. Yani iyi bir arama motoru sıralaması için anahtar kelimeler doğru şekilde araştırılmalı ve doğru şekilde kullanılmalıdır.

Bu yüzden iyi bir anahtar kelime araştırması SEO çalışmalarının temel kurallarından birisi olarak gösterilebilir. Anahtar kelimeler hakkında birçok şeyi merak ediyor olabilirsiniz. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız yazımızı incelemenizde fayda var.

Anahtar Kelime Nedir?

 

Anahtar kelime araştırması konusunun detaylarından önce anahtar kelimenin ne olduğuna kısaca değinmek istiyoruz. Kullanıcıların arama motorlarında arama yaparken kullandıkları kelime veya cümleler anahtar kelime olarak tanımlanabilir.

Örneğin, Google’da “cep telefonu” aramasını yaptığınızda burada cep telefonu anahtar kelimesini kullanmış olursunuz. Arama motorlarında yapılan aramalarda, sitenizin ilk sıralarda çıkması için anahtar kelimeleri doğru şekilde kullanmanız gerekiyor. Yani sitenizin konusunu en baştan belirlemeli ve sitenizdeki anahtar kelimeleri buna göre seçmelisiniz.

Eğer bir web sitesinde anahtar kelimelere hiç dikkat edilmezse o sitenin yayınlanmasında pek bir anlam kalmaz. Çünkü SEO çalışmasının temel kuralı anahtar kelimelerdir. Yani anahtar kelimeler kullanılmadığında web sitesinin arama motorlarında sıralanması oldukça zordur.

Anahtar Kelime Araştırması Ne İşe Yarar?

 

Anahtar kelime araştırması sitenizde kullanacağınız anahtar kelimeleri doğru şekilde belirlemenizi sağlar. Anahtar kelime araştırmasını doğru şekilde yaparak web sitenizdeki içerikleri ziyaretçilerinize göre optimize edebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizi çok daha kolay yakalayarak web sitenizin daha çok ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yani ilk olarak sitenizde kullanacağınız anahtar kelimeleri doğru şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Daha sonra seçtiğiniz anahtar kelimeleri sitenizde doğru şekilde kullanabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Yapılmalıdır?

Anahtar kelime araştırması SEO çalışmasının en temel kurallarından birisidir. Yani web sitesinin arama motoru sıralamasında daha üst sıralarda yer alabilmesi için anahtar kelimelerin doğru şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Web sitesinin arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer alması demek, sitenin daha çok ziyaret edilmesi demektir.

Kısacası anahtar kelimelerin doğru şekilde analiz edilip içeriklerde doğru şekilde kullanılması web sitesinin daha çok ziyaret edilmesine olanak tanır. Ancak anahtar kelimeler analiz edilmeden rastgele kullanılırsa bu kullanımın web sitesi için pek bir yararı olmaz.

Anahtar Kelime Araştırması Ne Zaman Yapılmalıdır?

Anahtar kelime araştırması aslında web sitesinde gerçekleştirilecek birçok işlemden önce yapılmalıdır. Çünkü web sitesinde anahtar kelimelerin önemi büyük olduğu için, anahtar kelimeler kullanılmadan önce doğru şekilde analiz edilmelidir. Bu kısımda kafanızdaki soruları biraz olsun azaltmak için anahtar kelime araştırmasının hangi durumlarda yapılabileceğine birkaç örnek vermek istiyoruz.

Örneğin, yeni bir Niche site açmak isteyenler anahtar kelime araştırması yapabilirler. Bunun yanı sıra web siteleri için yeni içerik üretmek isteyenlerde içerikleri hazırlamadan önce kullanacakları anahtar kelimeleri analiz edebilirler. Bu kısımda son olarak web sitelerindeki içerikleri optimize etmek isteyenlerinde kullanacakları anahtar kelimeleri analiz edebileceklerini belirtelim.

Google Arama Motoru Algoritmaları Nasıl Çalışır?

Anahtar kelime araştırması yapacak kişiler anahtar kelimelerini araştırmadan önce Google arama motoru algoritmasını merak edebilirler. Bu yüzden bu kısımda Google’ın algoritmasından biraz bahsetmek istiyoruz. Google’ın algoritması ilk zamanlar oldukça basit şekilde çalışıyordu. Site sahiplerinin Google Anahtar Kelime Planlayıcı üzerinden en çok aranan anahtar kelimeleri analiz etmesi bile yeterli olabiliyordu.

Ancak algoritmanın bu kadar basit şekilde çalışması birçok web sitesinin kalitesiz içeriklerle bile üst sıralarda yer alabilmesine neden olabiliyordu. İşte bu yüzden Google, yeni algoritmalar geliştirerek kullanıcıların ne istediğini daha iyi anlamayı ve onlara en iyi içeriği sunmayı amaçladı.

Google Panda Algoritması

Google Panda algoritmasının anahtar kelime araştırması konusundan çok içerik kalitesiyle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Bu güncellemenin temel amacı, kaliteli içerikler barındıran web sitelerini arama motorlarında daha üst sıralara taşıyabilmekti.

Ayrıca Google’ın bu güncellemeyle birlikte haksız sıralama elde eden birçok web sitesini cezalandırmayı amaçladığını da söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra, bu algoritma güncellemesi web sitesinin tamamını etkileyebilen bir güncellemeydi. Örneğin, bir web sitesindeki herhangi bir sayfa kalitesiz içerik barındırıyorsa, o web sitesinin arama motoru sıralaması tamamen etkilenebiliyordu.

Google Penguen Algoritması

Anahtar kelime araştırması ve kullanımı Google Penguen güncellemesiyle birlikte biraz daha önemli bir hale gelmişti. Çünkü bu güncelleme sonrasında birçok web sitesi hızlı bir şekilde trafik kaybetmeye başladı. Yani Google, bu algoritmayı yayınlayarak birçok web sitesini cezalandırmış oldu.

Bu güncellemeyle birlikte özellikle web sitelerindeki spam içerikler ve düşük kaliteli içerikler cezalandırılmaya başlandı. Bu yüzden bu güncelleme sonrası web sitelerindeki anahtar kelimelerin oldukça dikkatli şekilde kullanılması gerekiyordu.

Google Hummingbird Algoritması

Anahtar kelime araştırması aslında her algoritma güncellemesiyle birlikte daha farklı hallere bürünebilmektedir. Google Hummingbird algoritmasıyla birlikte arama motorlarında kullanılan anahtar kelimelerden çok anlamsal bütünlüğe odaklanıldığını söyleyebiliriz. Yani Hummingbird, sadece anahtar kelimeye önem vermek yerine içeriğe de önem vererek kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun sonuçları sunabilmeyi hedefliyordu.

Ancak elbette bu algoritma güncellemesiyle birlikte anahtar kelimenin önemi son bulmadı. Hummingbird algoritmasında anahtar kelimeler hala önemini koruyabiliyordu ancak bu algoritma uzun kuyruklu anahtar kelimelere biraz daha fazla önem veriyordu.

Anahtar Kelime Araştırması Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Yazımızda son olarak anahtar kelime araştırması yaparken dikkat edilecek birkaç detaydan bahsetmek istiyoruz. Anahtar kelime araştırmasına geçmeden önce siteniz için uygun birçok anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Yani sitenizin konusuna uygun anahtar kelimeleri bir liste halinde sıralayabilirsiniz.

Daha sonra bu anahtar kelimelerin aranma hacimlerini ve tıklanma oranlarına göre getirebilecekleri kar düzeylerini detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Ancak anahtar araştırması yaparken kelimelerin aranma hacmi yüksek diye hızlı karar vermemeniz gerekiyor. Çünkü kelimelerin aranma hacmi ne kadar yüksekse, o anahtar kelimede rakibiniz o kadar çok demektir.

Bu yüzden arama motoru sıralamasında daha hızlı şekilde yükselebilmek için anahtar kelime seçimini doğru şekilde yapmanız gerekiyor. Anahtar kelime araştırması yaparken, anahtar kelimelerin rekabet ve zorluk derecelerini dikkatli şekilde incelemeniz siteniz için doğru olacaktır.

Eğer kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerin rekabet ve zorluk derecesi yüksekse seçtiğiniz anahtar kelimeleri biraz daha farklı şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin, “cüzdan” anahtar kelimesini kullanmak yerine “ucuz cüzdan”, “deri cüzdan” gibi farklı anahtar kelimeleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bu şekilde web siteniz için hedeflediğiniz ziyaretçi kitlesine daha hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, anahtar kelime araştırması yaparken uzun kuyruklu anahtar kelimelere dikkat etmenizde siteniz için faydalı olabilir.

Çünkü uzun kuyruklu anahtar kelimeler doğru şekilde kullandığında web siteniz için yararlı olabilir.r Bunun için sitenizde kullanabileceğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri dikkatli şekilde analiz edebilirsiniz.

Yani anahtar kelime analizi yaparken uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de dikkatli şekilde analiz edebilirsiniz. Anahtar kelime araştırması sonrasında seçtiğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri içeriklerinizde doğru şekilde optimize edebilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri içeriklerinizde doğru şekilde optimize ettiğinizde web siteniz daha fazla organik trafik kazanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şirketimiz

Kaynaklar

Takip Et

© 2022 Flatinium Digital Marketing Agency | All Right Reserved.

Ödeme bildirimi yapın.

Gönderdiğiniz bilgiler, banka hesap bilgilerinizle uyuştuğundan emin olun.

genellikle 3 saat içinde ödemenizi onaylarız ve [email protected] adresiyle iletişime geçeriz.